Matrice a co to u vinylu je?

  • Číst 6305 krát

Tak co? Taky jste se zamilovali do vinylu? Já také a do dnešního dne lituji, kolik jsem na počátku devadesátých let prodal „elpíček“ ….a ještě za jakou cenu. Nebojte, nebude to článek o srovnávání kvality poslechu LP a CD a ani o výrobě gramofonových desek.
Úkol zněl od pana „ ředitele „ jasně: napiš, co je to matrice. Mojí připomínku, že to snad ví každý fanda vinylu, odbyl mávnutím ruky a dovětkem: … to bys čuměl, jen to napiš …
Takže: víte, co je matrice? Pokud ano, vaše čtecí aktivita tímto končí a pokud ne – jdeme na to.

Tak jak začít? Pokud jste si někdy nechali vyrobit větší množství CD (např. aktivní muzikanti při prezentaci svojí tvorby), určitě se výrobce ptal na požadovaný počet kopií. Když byl váš požadavek do cca pětiset kusů, tak ta media jednoduše podle předloženého mustru takzvaně vypálil (zkopíroval, duplikoval) na nějaké lepší a výkonější mašině, než je počítač, který máte doma. Pokud bylo požadovaných kusů více, určitě doporučil technologii lisováním s poznámkou, že výsledek je kvalitnější a takto vyrobená media mají i delší životnost. A jsme u toho! Gramofonová deska se totiž také lisuje. Lisování ... Co je lisování? Lisování je proces, kterým formujeme hmotu. V našem případě umělou hmotu. Pro šťouraly PVC a pro ještě větší šťouraly polyvinylchlorid. My si vystačíme s pojmem hmota.

Gramofonová deska je prostě placka z umělé hmoty, ve které jsou drážky. Jedná se tedy o mechanický přenos zvukových vln pomocí hrotu. Ale jak tam ty drážky dostame? No uděláme si jakoby negativ té desky a ten pak to té hmoty za určité teploty a tlaku otiskneme. A tomu negativu se odborně říká lisovací matrice. Vzhledem k tomu, že se jedná o mechanický proces, má matrice svoji životnost a z jedné se dá v předepsané kvalitě vylisovat jen určitý počet kusů v řádu vyšších stovek či nejnižších tisíců (uvádí se norma 700-1000 ks z jedné matrice). Proto se jich vyrobí množství dle požadovaného nákladu a po dokončení výroby by se měly zničit. Když jsme chodívali na přelomu 70-80 let na burzu desek, říkalo se, že z vyřazených matric dál lisují LP některé společnosti např. Dum-dum India nebo Jugoton, ale i desky z Polska, Bulharska neoplývaly kvalitou. Jestli to je pravda nevím, ale je fakt, že oproti originálům byl rozdíl v kvalitě markantní. A to jak po hudební, tak i po grafické stránce. Tato produkce byla také lacinější a „diskofilové“ se jí vyhýbali.

Pro Rockpalace „Šťoura“
Foto na titulce: zdroj internet