Kalendárium - měsíc říjen

  • Číst 6677 krát

1.10. Narození
72 let Brian Gilbert Greenway, kanadský hudebník, který je druhým nejdéle sloužícím členem rockové kapely April Wine , ke které se připojil v roce 1977 a vykonává povinnosti na kytaru, harmoniku a zpěv.
Úmrtí
10 let Zdeněk Rytíř, textař, multiinstrumentalista, zpěvák, herec a moderátor, jedna z předních osobností české populární hudby. Už při studiu psal poezii a v několika skupinách hrál na baskytaru a foukací harmoniku. Profesionálně se začal věnovat textařině jako člen skupiny Mefisto. Zemřel po dlouhé nemoci na srdeční infarkt 2. října 2013 v Praze ve věku 69 let.

2.10. Narození
52 let Alan Robert. americký hudebník a tvůrce komiksů, známý jako baskytarista alternativní metalové skupiny Life of Agony, jeho práce na jeho grafických románech Wire Hangers, Crawl to Me a Killogy, stejně jako jeho hororové tematiky. omalovánky pro dospělé série The Beauty of Horror.
52 let James Donald Root, kytarista americké metalové skupiny Slipknot, dříve (do roku 2014) hrál také v Stone Sour kde s ním byl i zpěvák Corey Taylor.
73 let Michael John Cleote Crawford Rutherford anglický hudebník a zakládající člen skupiny Genesis, zpočátku působil jako baskytarista a doprovodný zpěvák. V pozdější době převzal roli hlavního kytaristy. Je jedním ze dvou stálých členů Genesis, kteří jsou v kapele od začátku až dodnes (druhý je klávesista Tony Banks). Hrál také ve skupině Mike + The Mechanics. V roce 2010 byl uveden do Rock and Rollové síně slávy jako člen Genesis.
72 let Gordon Matthew Thomas Sumner, známý pod svým uměleckým jménem Sting, anglický hudebník a občasný herec z Newcastle upon Tyne. Než se v roce 1985 vydal na sólovou dráhu, byl hlavním zpěvákem, skladatelem, a baskytaristou rockové skupiny sedmdesátých až osmdesátých let The Police.Hrál také postavu Feyda-Rauthy Harkonnena ve filmu Duna Davida Lynche. Pod názvem Broken music vydal Sting vlastní biografii (v českém překladu vyšla v r. 2004 v nakladatelství Albatros).

3.10. Narození
66 let Jarda Bartoň, přezdívaný Kocur, absolvent stavební průmyslovky, reprezentant ČR v muškaření a hlavně kytarista kapely Limetall, dříve Union, Extremum Osculum, Věšák, Proto Pavla Nováka,Funny, Kreyson, Citron.
74 let Lindsey Adams Buckingham, americký zpěvák, hudebník, skladatel a producent, nejlépe známý jako hlavní kytarista a zpěvák hudební skupiny Fleetwood Mac v letech 1975 až 1987 a 1997 až 2018. Kromě svého působení ve Fleetwood Mac vydal sedm sólových a tři živá alba. Jako člen Fleetwood Mac byl v roce 1998 uveden do Rock and Roll Hall of Fame. V roce 2011 se umístil na 100. místě v žebříčku Rolling Stone – 100 nejlepších kytaristů všech dob. Je známý pro svůj styl hry na kytaru, kdy hraje prsty.
74 let Toni Krahl, německý hudebník a zpěvák skupin City a Silly
61 let Tommy Lee, americký hudebník a zakladatel glammetalové skupiny Mötley Crüe, kde hraje na bicí. Vedle toho založil i rap-metalovou skupinu Methods of Mayhem a také několik sólových projektů. Mezi jeho ex-manželky se řadí Heather Locklear a Pamela Anderson.

5.10. Narození
73 let „Fast“ Eddie Clarke, anglický kytarista. V roce 1976 se stal členem skupiny Motörhead, s níž vystupoval do roku 1982. S kapelou nahrál pět řadových alb, posledním z nich bylo Iron Fist (1982). Následně založil kapelu Fastway. Své první sólové album nazvané It Ain't Over till It's Over vydal v roce 1994. Zemřel v 67 letech v nemocnici, kde se léčil se zápalem plic.
78 let Brian Francis Connolly, skotský písničkář, hudebník a herec, nejlépe známý jako hlavní zpěvák glamrockové skupiny The Sweet v letech 1968 až 1979 a proslulý svou charismatickou pódiovou přítomností a výrazným hlasem. V lednu 1997 měl Connolly infarkt a byl hospitalizován v Slough . Po týdnu v nemocnici se sám propustil, ale následující týden byl znovu přijat. Connolly zemřel kolem půlnoci z 9. na 10. února 1997 v důsledku selhání ledvin a jater a opakovaných infarktů.
69 let Jiří Jelínek, český jazz-rockový kytarista sedmdesátých let dvacátého století. Byl ovlivněn hlavně hrou Johna McLaughlina. Spolu s Michalem Pavlíčkem tvořil kytarovou osu skupiny Expanze, od roku 1976 hrál se skupinou Etc.... Jeho smrt byla zapříčiněna endogenními depresemi, v jejichž důsledku spáchal sebevraždu.
76 let Brian Johnson, zpěvák a textař známý především svým působením v australské hard rockové kapele AC/DC. V roce 1972 založil Johnson glam rockovou kapelu Geordie a stal se jejím zpěvákem. Kapela se však po vydání několika úspěšných alb rozpadla. V roce 1980 byla kapela na krátkou dobu obnovena, ale brzy po jejím obnovení byl Johnson osloven s nabídkou vstoupit do AC/DC, kde měl nahradit zesnulého Bona Scotta. Johnson nabídku přijal a s kapelou ještě v roce 1980 vydal album Back in Black, které se stalo jedním z komerčně vůbec nejúspěšnějších alb všech dob. Začátkem roku 2016 začal mít problémy se sluchem, kvůli čemuž se skupinou přestal vystupovat. Na koncertech ho nahradil zpěvák Axl Rose.
Úmrtí
13 let Steve Lee, švýcarský hudebník, nejlépe známý jako zpěvák kapely Gotthard. V roce 2007 Lee kontaktoval Arjen Anthony Lucassen, aby se objevil na albu Ayreon z roku 2008 Zpíval vokály po boku dalších progresivních rockových a progresivních metalových zpěváků. Mluvil plynně italsky, německy, anglicky a francouzsky.Steve Lee byl zabit při nehodě na motocyklu 10 mil jižně od Mesquite v Nevadě na Interstate 15, když náklaďák narazil do zaparkovaného motocyklu, který následně srazil a zabil Leeho.

6.10. Narození
72 let Kevin Patrick Cronin Jr., americký zpěvák a skladatel, který je hlavním zpěvákem, rytmickým kytaristou a pianistou rockové skupiny REO Speedwagon
86 let Harry Jeske, německý baskytarista, zakladatel rockové skupiny Puhdys. Jeske se naposledy objevil na veřejnosti v listopadu 2019. Na oslavu 50. narozenin Puhdys v Rostocku přijel na jeviště na invalidním vozíku. Když vjížděl do haly, došlo k obrovskému potlesku. Zemřel 20.srpna 2020
70 let Petr Michalík, kytarista, zakladatel skupiny Citron, dále člen kapel Katapult, Framus 5, Marsyas, Dobrohošť.
57 let Thomas Eugene Stinson, americký rockový hudebník. Prosadil se v 80. letech jako baskytarista The Replacements, jedné z definitivních amerických alternativních rockových skupin. Po jejich rozpadu v roce 1991 založil Stinson skupinu Bash & Pop, kde působil jako hlavní zpěvák, kytarista a frontman. V polovině 90. let byl zpěvákem a kytaristou rockové skupiny Perfect a nakonec se v roce 1998 připojil k hardrockové skupině Guns N' Roses.
Úmrtí
3 roky Edward Lodewijk „Eddie“ Van Halen, nizozemsko-americký kytarista, hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje, známý jako člen a spoluzakladatel hard rockové skupiny Van Halen. Také nahrál tóny basové kytary na sólové album Sammyho Hagara I Never Said Goodbye. Dále spolupracoval s Dweezilem Zappou, Jeffem Porcarem, Rogerem Watersem, Stevem Lukatherem a Thomasem Dolbym, Zemřel na rakovinu krku v nemocnici v Santa Monice 6. října 2020 ve věku 65 let.

7.10. Narození
74 let Dave Hope, americký baskytarista americké kapely Kansas od roku 1970 (původní verze) až do prvního rozchodu kapely v roce 1983. Po rozdělení kapely Hope založila křesťanskou kapelu AD s Kerry Livgren a dalšími. Dnes je Hope bývalým anglikánským knězem. Dave je stále blízký členům Kansasu a je známo, že hraje přídavek jejich vystoupení.
70 let Hector Samuel Juan „Tico“ Torres, americký bubeník skupiny Bon Jovi.

8.10. Narození
75 let - Johnny Ramone, kytarista americké punkové skupiny Ramones. Spolu s Joey Ramonem byl Johnny jediným členem, který v kapele působil po celou dobu její existence. V roce 2003 byl časopisem Rolling Stone vyhlášen 16. nejvýznamnějším kytaristou všech dob. Johnny se stal zdrojem napětí v kapele poté, co přebral Joeymu jeho dívku Lindu, s kterou se později oženil. Johnny umírá 15. září 2004 v Los Angeles ve svém domě po pětiletém boji s rakovinou prostaty. V Hollywood Forever Cemetery mu byl postaven pomník, nedaleko hrobu jeho dlouholetého spoluhráče Dee Deeho.

9.10. Narození
79 let - John Alec Entwistle, anglický baskytarista, textař, zpěvák a hráč na lesní roh, známý jako baskytarista rockové skupiny The Who. Je uváděn jako jeden z nejvlivnějších rockových baskytaristů všech dob, který vytvořením zvláštního agresivního stylu hry ovlivnil mnoho současných i pozdějších baskytaristů jako Steve Harris, Lemmy, Geddy Lee, John Paul Jones, Phil Lesh, Noel Redding, Billy Sheehan, Chris Squire, Duff McKagan, Krist Novoselic, Markus Großkopf, Mike Watt, Matt Freeman nebo Peter Hook. Entwistle zemřel v pokoji 658 v Hard Rock Hotel and Casino v Paradise, Nevada, dne 27. června 2002, jeden den před plánovanou první show turné Who's 2002 po Spojených státech. Bylo mu 57 let. Entwistle šel té noci spát s Alycen Rowse, místní striptérkou a fanynkou , která se druhý den ráno probudila a zjistila, že Entwistle je chladný a nereaguje. Soudní lékař Clark County určil, že jeho smrt byla způsobena infarktem vyvolaným neurčitým množstvím kokainu. Entwistle už měl těžkou srdeční chorobu a obvykle kouřil 20 cigaret denně.
83 let - John Winston Ono Lennon, anglický zpěvák, hudební skladatel a mírový aktivista, který se celosvětově proslavil jako zakladatel a kytarista hudební skupiny The Beatles. Skladatelská dvojice Lennon/McCartney zůstává nejúspěšnější v hudební histori.V roce 1969 s druhou manželkou Yoko Ono založil skupinu Plastic Ono Band. Poté, co se Beatles v roce 1970 rozpadli, pokračoval jako sólový umělec a jako spolupracovník Yoko Ono. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel. Významným způsobem ovlivnil vývoj rockové hudby 20. století. Již roku 1963 si Lennon vypěstoval závislost na povzbuzující látky fenmetrazin a amfetamin. K tomu brzy na to na cigarety a marihuanu. Od roku 1966 začal užívat LSD a byl často na tripech. V roce 1968, společně s Yoko Ono, přešli na šňupání heroinu, z kterého se brzy vyléčili, ale znovu spadli do závislosti v létě 1969. Po heroinu přešli na metadon. Současně užívali i hašiš. Během svého „ztraceného víkendu“ v LA mezi roky 1973 a 1974 Lennon vydatně pil. Po narození syna Seana již užíval jen hašiš a marihuanu. O drogách napsal několik písní, jako například „Tomorrow Never Knows“, „Happiness is a Warm Gun“, „Doctor Robert“, „A Day in the Life“, „Cold Turkey“ a další. Mnoho z nich bylo některými rádii zakázáno. Skladba „Lucy in the Sky with Diamonds“ bývá také často označována za drogy propagující neboť je velice psychedelická a slova dávají dohromady zkratku LSD. Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě. Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. V roce 2001 bylo liverpoolské letiště přejmenováno na Letiště Johna Lennona Liverpool (Liverpool John Lennon Airport), čímž se stalo prvním letištěm ve Spojeném království pojmenovaném po jednotlivci. Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z nahrávacího studia. Před vchodem do newyorského nájemního domu the Dakota, kde s Yoko Ono a Seanem bydlel, ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se při příjezdu do studia několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Mnohočetné střelné rány samozřejmě způsobily vícečetná zranění včetně roztříštěné levé lopatky a průstřelu plic, fatálním zraněním však bylo přetnutí krční tepny. To bylo příčinou ztráty asi 80 % krve, Lennon zemřel na hemoragický šok.

10.10. Narození
63 let Eric Martin - americký rockový hudebník zaměřující se na zpěv. Nejvíce je znám díky svému angažmá ve skupině Mr. Big, kde působí od jejího založení roku 1988. Již v té době měl ale za sebou různá angažmá v mnoha jiných skupinách a také nějaká sólová alba. V jejich vydávání pokračuje i přes svoji činnost s kapelou. Od roku 2013 vystupuje jako host s metalovou operou Avantasia.
69 let - Vašo Patejdl - slovenský zpěvák, hudebník a hudební skladatel. V roce 1968 spoluzaložil poprockovou skupinu Elán, jejímž byl členem. Spolupracoval také s dalšími umělci. Pro Richarda Müllera složil hit „Po schodoch“. Filmovou hudbu zkomponoval k hudebnímu dramatu Fontána pro Zuzanu nebo k pohádce Sedmero krkavců z roku 2015, za níž získal nominaci na Českého lva 2015 v kategorii nejlepší hudba.
69 let David Lee Roth - americký rockový zpěvák, skladatel a herec, který se proslavil účinkováním ve skupině Van Halen jako zpěvák a textař. Zároveň je úspěšný sólový umělec, který vydal několik platinových a zlatých desek. V roce 2007, během severoamerické tour se k Van Halen opět přidal.
70 let Midge Ure - skotský zpěvák. Jeho umělecký pseudonym „Midge“ vznikl fonetickým obrácením původního jména „Jim“. V roce 1972 se stal členem kapely Salvation, v níž hrál na kytaru. Koncem sedmdesátých let působil ve skupině Rich Kids a v letech 1978 až 1982 hrál ve Visage. V té době rovněž dočasně hrál v Thin Lizzy. Později řadu let působil na pozici frontmana kapely Ultravox. V roce 1985 pořádal společně s Bobem Geldofem benefiční koncert Live Aid.
Úmrtí
10 let Janice Lynn Kuehnemund - americká sólová kytaristka, která založila čistě ženskou hard rock kapelu Vixen. Zemřela ve věku 59 let po devítiměsíčním boji s rakovinou.

12.10. Narození
75 let Rick Parfitt, - anglický rockový hudebník. Od roku 1967 působil ve skupině Status Quo na pozici rytmického kytaristy a občasného zpěváka. Se skupinou nahrál tři desítky studiových alb a po zakladateli Francisi Rossim byl nejdéle působícím členem kapely. Kvůli problémům s jeho zdravotním stavem bylo zrušeno několik koncertů kapely a později byl v době nemoci krátkodobě nahrazován jinými hudebníky. Roku 2016, poté co prodělal čtvrtý infarkt myokardu, přestal se skupinou po devětačtyřiceti letech vystupovat trvale. Byl autorem či spoluautorem řady písní kapely, včetně „Roll Over Lay Down“ (1975), „Again and Again“ (1978) a „Whatever You Want“ (1979).

13.10. Narození
63 let Joey Belladonna - americký heavymetalový hudebník, nejvíce známý jako zpěvák americké thrashmetalové skupiny Anthrax. Je také zpěvák a bubeník cover kapely Chief Big Way. Jeho hlasový rozsah je tenor. Celkem se Belladonna podílel na šesti studiových albech a několika EP, kterých se dohromady prodalo přes 8 milionů kopií po celém světě. Během jeho prvního období působení byla skupina nominována na tři ceny Grammy a sám Belladonna byl dva roky za sebou metalovým zpěvákem číslo jedna podle časopisu Metal Forces.
76 let Sam Roy "Sammy" Hagar - americký rockový zpěvák, kytarista, skladatel a sólový umělec. Hagar byl druhý ze tří zpěváků skupiny Van Halen. 12. března 2007 byl uveden do Rock and Rollové síně slávy jako člen Van Halen. Spolupracoval s umělci jako Eddie Van Halen, Ronnie Montrose nebo Neal Schon z Journey. V současné době zpívá s hard rockovou skupinou Chickenfoot.
79 let Robert William Lamm - americký klávesista, kytarista, zpěvák a skladatel nejlépe známý jako zakládající člen rockové kapely Chicago.
64 let Milan Nytra - český hudebník, klávesista, zpěvák a architekt. Působil v kapelách AG Flek, Progres-Pokrok, Buty či Laputa, rovněž se podílel jako studiový hráč na albech dalších hudebníků.
75 let Pete David Spencer - bubeník v glam rockové skupině Smokie, kde také nazpíval několik písní, poté bubnoval Chrisi Normanovi a skládal pro něj.

14.10. Narození
77 let Dan McCafferty - zpěvák skotské hardrockové skupiny Nazareth. McCafferty byl jedním ze zakládajících členů skupiny Nazareth, která byla založena v roce 1968. Vystupoval na všech albech skupiny a sám vydal dvě sólová alba.
Úmrtí
17 let Jared W. Anderson - americký death metalový hudebník nejlépe známý jako baskytarista a zpěvák Morbid Angel od roku 2001 do roku 2002 a Hate Eternal od roku 1998 do roku 2003. Zemřel ve spánku z nespecifikované příčiny v roce 2006.
24 let Erik Brødreskift, také známý jako Grim - norský bubeník, který hrál v několika norských black metalových kapelách – Immortal, Borknagar, Gorgoroth. V roce 1999 spáchal sebevraždu.

16.10. Narození
59 let Mat Sinner - německý basista, zpěvák a hudební producent ze Stuttgartu..Jeho hlavními kapelami jsou od roku 1982 Sinner a od roku 1997 Primal Fear; založil druhou skupinu s bývalým zpěvákem Gamma Ray Ralfem Scheepersem. V roce 2008 také založil kapelu Voodoo Circle s kytaristou Alexem Beyrodtem.
80 let Fred Turner - kanadský rockový baskytarista, zpěvák a skladatel. Hrál se skupinou Pink Plumm. Počátkem sedmdesátých let hrál se skupinou Brave Belt a v roce 1973 spoluzaložil skupinu Bachman–Turner Overdrive. Od roku 2010 je členem skupiny Bachman & Turner, se kterou ve stejný rok vydal album Bachman & Turner.

17.10. Úmrtí
30 let Christopher Michael Oliva - americký hudebník, který byl hlavním kytaristou a spoluzakladatelem heavymetalové skupiny Savatage. Za svůj život vydal s kapelou sedm studiových alb a jedno EP. Zemřel při autonehodě, kdy do jeho Mazdy narazil při čelním nárazu opilý řidič, který měl sedm předchozích odsouzení za řízení pod vlivem alkoholu.

18.10. Narození
59 let Daniel A. Lilker - americký částečně penzionovaný hudebník nejlépe známý jako baskytarista, ale také kytarista, pianista, bubeník a zpěvák. Byl baskytaristou thrash metalové kapely Nuclear Assault a byl zakládajícím členem Anthrax se Scottem Ianem. Je známý svým rychlým, kytarovým riffováním přes silné zkreslení.
74 let Gary Richrath - americký kytarista. Původně hrál na saxofon, ke kytaře přešel ve čtrnácti letech. V roce 1970 se stal členem skupiny REO Speedwagon, s níž do roku 1989, kdy odešel, vydal řadu alb. Se skupinou opět vystupoval při speciálním koncertu v roce 2013. Přestože byl ve skupině primárně kytaristou, v některých písních rovněž zpíval. V roce 1992 vydal sólové album nazvané Only the Strong Survive. Zemřel roku 2015 ve věku 65 let.

20.10. Narození
56 let Fred Coury - americký hudebník nejlépe známý jako bubeník glam metalové skupiny Cinderella. Coury uvádí jako své bubenické inspirace Neila Pearta, Petera Crisse, Bobbyho Blotzera, Johna Bonhama, Erica Carra, Tommyho Lee a Tommyho Aldridge Ve svém volném čase si Coury užívá pronásledování bouří.
72 let Alan Greenwood - americký rockový hudebník, který byl v letech 1976 až 1980 zakládajícím členem a klávesistou rockové skupiny Foreigner. V roce 1981 Greenwood založil kapelu Spys. Greenwood hrál na klávesy na debutovém sólovém albu Joe Lynna Turnera z roku 1985, na debutovém sólovém albu kapely Rainbow (a budoucí Yngwie Malmsteen's Rising Force ).
70 let Phil Kennemore - americký baskytarista hard rocku. Byl s kytaristou Davem Menikettim jedním ze spoluzakladatelů hardrockové kapely Yesterday & Today, známé v 80. letech pod zkratkou Y&T.
Úmrtí
16 let Paul Vincent Raven - anglický basista nejlépe známý z post-punkové skupiny Killing Joke Později hrál v hudebních skupinách Prong, Ministry a Zilch. Raven zemřel na infarkt ve spánku 20. října 2007 ve švýcarské Ženevě, kde nahrával se zpěvákem Treponem Pal Marco Nevesem.
46 let - velmi nešťastný den, kdy havarovalo letadlo s kapelou Lynyrd Skynyrd a přišlo o život několik členů kapely.

21.10. Narození
75 let John Bundrick - americký rockový zpěvák a hráč na klávesové nástroje. V letech 1972–1973 byl členem obnovené skupiny Free, se kterou nahrál album Heartbreaker a s několika členy této skupiny nahrál album Kossoff, Kirke, Tetsu and Rabbit. V roce 1974 hrál na koncertním albu June 1, 1974 (Nico, Kevin Ayers, John Cale, Brian Eno) a od roku 1979 hrál jako doprovodný hudebník ve skupině The Who. Ze skupiny odešel v roce 2011. Rovněž spolupracoval s umělci, jako jsou Jethro Tull, Roger Waters nebo Sandy Denny.
66 let Steve Lukather - americký kytarista, zpěvák, skladatel a producent. V roce 1977 byl jedním ze zakládajících členů skupiny Toto, se kterou hraje dodnes.
Úmrtí
6 let Martin Eric Ain - americký hudebník nejlépe známý jako baskytarista vlivných extrémních metalových kapel Hellhammer a Celtic Frost. Vlastnil úspěšný obchod s DVD a bar v Curychu s názvem Acapulco. Ain byl také spolumajitelem hudebního klubu Mascotte, který se stal dobře známým pro hostování nadcházejících mezinárodních kapel. Od roku 2004 se stal hostitelem show „Karaoke from Hell“, která se koná každé úterý večer v Mascotte. Ain zemřel 21. října 2017 po infarktu .

22.10. Narození
79 let Miroslav Berka - český rockový klávesista, zakládající člen kapely Olympic. Po maturitě na průmyslové škole spojové techniky v Praze roku 1962 pracoval u spojů, pak se stal profesionálním hudebníkem. Doprovázel Pavla Sedláčka a hrál v Crazy Boys po boku Ladislava Štaidla a Mikyho Volka, dále Golden Star a opět s Miki Volkem. V roce 1963 spoluzaložil skupinu Olympic, se kterou strávil dvacet pět let svého života a ve které působil až do své smrti.
65 let Robert John Blotzer – americký hudebník, nejvíce známý jako bubeník metalové skupiny Ratt. V průbě let hrál s několika vedlejšími projekty, jako je Twenty 4 Seven, Phucket, FireFoxx, Airborne, Angel City Outlaws, Contraband , Vic Vergat Band, a také hrál jako turné bubeník pro Montrose .

23.10. Narozeni
80 let Václav Neckář - český popový a rockový zpěvák, filmový herec, synovec herce Eduarda Dubského, bratr muzikanta Jana Neckáře. V 70. letech natáčel i hloubavější tematická alba, folk-rockové Tomu, kdo nás má rád nebo big bítové Planetárium. V 80. letech se mj. věnoval i rockové hudbě – album Pod komandem lásky.
59 let Rob Trujillo - americký baskytarista a příležitostný skladatel. Od roku 2003 do současnosti hraje v kapele Metallica. Dříve hrál ve skupinách Suicidal Tendencies, Infectious Grooves, Black Label Society či v doprovodné kapele Ozzyho Osbourna.
74 let Michael Burston, Würzel - anglický heavy metalový kytarista a zpěvák, známý především jako člen skupiny Motörhead v letech 1984-1995.

24.10. Narozeni
59 let Jožo Ráž - slovenský zpěvák, hudebník a frontman slovenské skupiny Elán, kde vystupuje jako baskytarista a zpěvák.

25.10. Narozeni
79 let John Roy „Jon“ Anderson - britský rockový hudebník, známý především jako bývalý zpěvák art rockové skupiny Yes. Je také úspěšným sólovým muzikantem. Přes 20 let též spolupracoval s Vangelisem v duu Jon & Vangelis. Dalšími hudebníky, se kterými Anderson hrál a zpíval, jsou např. King Crimson, Mike Oldfield, Toto, Tangerine Dream, Peter Machajdík nebo Jean-Luc Ponty. Anderson zpívá svým charakteristickým vysokým hlasem.
68 let Matthias Jabs - německý kytarista a skladatel skupiny Scorpions. Jako mladý hrál ve skupinách jako Lady a Fargo, ale v roce 1979 se mu podařilo vyhrát konkurz na post sólového kytaristy do skupiny Scorpions (byl vybrán ze 140 zájemců).
60 let John Gunnar Levén - baskytarista švédské hard rockové skupiny Europe. Levén a Joey Tempest jsou jedinými členy, kteří hráli na všech studiových albech Europe.
73 let Chris Norman - anglický rockový zpěvák. V roce 1973 odešel ze skupiny Ron Kelly, místo něho později do skupiny přišel Pete Spencer. O něco později začala skupina spolupracovat s producentem Hurleyem a autorskou dvojicí Nicky Chinn / Mike Chapman, ti navrhli změnit jméno skupiny na Smokey (později změněný na současný název Smokie – soulová legenda Smokey Robinson jim pohrozil soudem ohledně používání uměleckého jména). V roce 1978 nazpíval se Suzi Quatro duet Stumblin’ In. V roku 1985 odešel ze skupiny Smokie a vydal se na sólovou dráhu. Od roku 1986 žije s rodinou na ostrově Man. Od února 2006 je oficiálním velvyslancem ve sdružení Dětské nadace hospic.
62 let Chad Smith - americký bubeník a člen skupiny Red Hot Chili Peppers (1988-dosud) a od roku 2008 i superskupiny CHICKENFOOT. Do Red Hot Chili Peppers přišel po odchodu předchozího bubeníka redhotů, Jacka Ironse, který skupinu opustil poté, co se kytarista Hillel Slovak předávkoval heroinem. Byl také zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší bubeník světa, když zahrál 1071 jednotlivých úhozů za 60 sekund na bicí soustavu čítající 308 kusů. Jeho poznávacím znamením je čapka na hlavě. Spolupracoval s Glenem Hughesem, Joe Satrianim a Ozzy Osbournem.

27.10. Narozeni
72 let Kenneth „K. K.“ Downing - britský kytarista skupiny KK's Priest. Nejlépe známý svým dlouholetým působením v heavymetalové kapele Judas Priest, kterou založil se svým spolužákem Iannem Hillem. Je známý pro svá divoká sóla, perfektní rytmus a kytarové duety s Glennem Tiptonem. Přezdívku „K. K.“ získal poté, co dánská dívka během turné Judas Priest po severní Evropě nemohla vyslovit jeho jméno. Mezi jeho oblíbené interprety patří Van Halen, Yngwie Malmsteen, Steve Vai, Joe Satriani a Jimi Hendrix.
53 let Adrian Erlandsson - švédský metalový bubeník , který do prosince 2006 působil v britské skupině Cradle of Filth . Momentálně hraje ve skupině Tenet . V minulosti bubnoval také ve skupině At the Gates ( 1990-1996 ) a The Haunted . V kapele Arch Enemy hraje jeho bratr Daniel Erlandsson také na bicí.

28.10. Narození
65 let Timi Hansen - dánský baskytarista. V letech 1981 až 1985 a 1992 až 1993 hrál v dánské heavymetalové kapele Mercyful Fate a v letech 1985 až 1987 v jejím nástupnickém projektu King Diamond V srpnu 2019 King Diamond oznámil, že Mercyful Fate bude hrát na Copenhell a na některých koncertech turné, ale Hansen se nezúčastní a byl nahrazen Joey Verou. Prostřednictvím vyprávění Livie Zity vysvětlil, že bojuje s rakovinou. Hansen zemřel 4. listopadu 2019, týden po svých 61. narozeninách.

29.10. Narození
68 let Kevin Mark DuBrow - americký zpěvák, nejlépe známý jako hlavní zpěvák heavymetalové skupiny Quiet Riot od roku 1975 do roku 1987 a znovu od roku 1993 až do své smrti v roce 2007. Příčinou smrti bylo zjištěno smrtelné předávkování kombinací kokainu, léků proti bolesti a alkoholu.
53 let Krzysztof Raczkowski známý jako Docent nebo Doc - polský bubeník, nejlépe známý jako člen polských death metalových kapel Vader (1988–2005) a Dies Irae. Objevil se také jako host nebo dočasný hudebník ve Sweet Noise, Hunter, Slashing Death, Unborn, Moon a Overdub Trio. Docovy problémy s alkoholem nakonec způsobily, že v srpnu 2005 nečekaně zemřel na srdeční selhání. Bylo mu 34 let.

30.10. Narozeni
77 let Chris Slade - velšský hudebník, nejlépe známý hraním pro australskou rockovou skupinu AC/DC. Bubnoval pro kapelu v letech 1989 až 1994, vystupoval na jejich albu The Razors Edge z roku 1990 spolu s jejich prvním živým albem se zpěvákem Brianem Johnsonem , AC/DC Live a na singlu „Big Gun“ vydaném v roce 1993. Vrátil se do kapely v únoru 2015, aby nahradil Phila Rudda na „ Rock or Bust World Tour “. Slade také hrál s Manfred Mann's Earth Band, Tom Jones, Toomorrow, The Firm, a Asia.

31.10. Narození
60 let Mikkey Dee - švédský rockový hudebník a multi-instrumentalsta, známý především jako člen poslední sestavy skupiny Motörhead mezi lety 1991 až 2015. Hrál také se skupinou Kinga Diamonda King Diamond. Jako host se také objevil na albu Rabbit Don't Come Easy z roku 2003 od skupiny Helloween. V současné době vystupuje se skupinou Scorpions, jejímž stálým členem se stal v září 2016.
54 let Mitch Harris - americký kytarista. Svou kariéru začal v nevadské grindcore kapele Righteous Pigs v Las Vegas. Dělal vedlejší projekt s Mickem Harrisem – tehdejším bubeníkem grindcorové kapely Napalm Death – s názvem Defecation. Krátce nato opustil Righteous Pigs a natrvalo se připojil k Napalm Death v roce 1989, poprvé se objevil na albu Harmony Corruption. Je stále s nimi, hraje na kytaru a zpívá.
74 let Bob Siebenberg - člen britské progressive rockové skupiny Supertramp, kde hraje na bicí a perkuse.
Úmrtí
1 rok Michal Ambrož - český rockový zpěvák, kytarista, skladatel a textař, nejvíce známý jako frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha, Divoký srdce a Michal Ambrož a Hudba Praha. Moderoval pořady Kalumet i Naděje Beatu na Radiu Beat. Považoval se za monarchistu a mimo hudební činnost také řídil provoz malé vodní elektrárny na řece Sázavě; jeho prastrýcem byl malíř Jan Zrzavý.