Kalendárium - měsíc ÚNOR

  • Číst 6844 krát

1.2.     Narození
60 let Jani Lane, americký zpěvák a hlavní zpěvák, frontman, textař a hlavní skladatel glam metalové skupiny Warrant. Během své kariéry Lane někdy hrál na bicí/akustickou kytaru a klavír se svou kapelou a hrál na bicí v různých formátech a na koncertech s jinými hudebníky. V létě 2010 Lane absolvoval turné s Great White, kde nahradil zpěváka Jacka Russella, který se zotavoval po operaci po vnitřních komplikacích. 11. srpna 2011 policejní oddělení v Los Angeles a místní zpravodajské stanice oznámily, že Lane byl nalezen mrtvý po akutní otravě alkoholem v hotelu Comfort Inn v Woodland Hills v Kalifornii ve věku 47 let.

55 let Victor Smolski, běloruský hudebník, skladatel, producent a učitel. Od roku 1999 působil 16 let jako kytarista a skladatel v německé heavymetalové hudební skupině Rage. Po svém odchodu v roce 2015 založil vlastní powermetalovou skupinu Almanac. Kromě toho Smolski do roku 2015 pracoval se svými již bývalými spoluhráči z Rage na projektu Lingua Mortis Orchestru. Smolski je také profesionálním závodníkem rallye.

69 let Václav Vlasák, baskytarista skupiny Limetall, bývalý baskytarista skupiny Citron, Funny, Michal Penk, Proto, Torzo a Pacifik. Je majitelem penzionu a divadla v Teplicích nad Bečvou. 

74 let Richard John Williams, americký kytarista, známý především tím, že je jedním z jediných původních členů rockové kapely Kansas spolu s bubeníkem Philem Ehartem. Oba se dosud objevili na každém albu Kansasu. V roce 2009 Williams spolu s ostatními členy Kansasu Ehartem, Billy Greerem a Davidem Ragsdaleem vytvořili skupinu s názvem Native Window, která vydala jedno album.

2.2.     Narození
76 let Martin Schreier, německý zpěvák a bubeník, zakladatel jedné z nejstarších existujících německých rockových kapel Stern-Combo Meissen.  

75 let Ross Lamont Valory, americký rockový baskytarista, kytarista, klávesista, zpěvák a skladatel, nejvíce známý jako jeden ze zakládající členů skupiny Journey. Spolupracoval také se skupinami Frumious Bandersnatch a Steve Miller Band.

           Úmrtí
22 let Pavel Nicholas „Paul“ Baloff, americký zpěvák, nejlépe známý jako původní hlavní zpěvák thrash metalové skupiny Exodus. Baloff se připojil k Exodus v roce 1982 jako hlavní zpěvák, aby doplnil sestavu, která zahrnovala kytaristu Kirka Hammetta, kytaristu Garyho Holta, bubeníka Toma Huntinga a baskytaristu Geoffa Andrewse. V únoru 2002 měl Baloff mrtvici, která ho zanechala v kómatu, a zemřel poté, co byl odpojen z podpory životních funkcí. 

4 roky Ivan Král, případně též Kral, český hudebník, který proslul jako kytarista a baskytarista skupiny Patti Smith Group v 70. letech 20. století. V roce 1964 dostal jeho otec nabídku pracovat pro ČTK v New Yorku, kterou přijal. Ivan začal pracovat jako poslíček v OSN, pomalu se učil anglicky a nakonec nastoupil na univerzitu v Geneseo na západě státu New York, kde studoval francouzskou literaturu. V roce 1972 založil vlastní kapelu Luger. V té jej doprovázeli druhý kytarista Mister Paulin, baskytarista Jon Thomas a bubeník Shayne Harris. Skupina odehrála řadu koncertů v malých podnicích, několikrát vystupovala se skupinou Kiss. V roce 1974, po rozpadu kapely Luger, začal hrát ve skupině Blondie, v jejímž čele stála zpěvačka Debbie Harry. Později se dozvěděl, že zpěvačka a básnířka Patti Smith shání do své skupiny, ve které do té doby působili jen kytarista Lenny Kaye a klávesista Richard Sohl, dalšího člena, hráče na baskytaru. Kromě baskytary hrál ve skupině také na kytaru.Poté hrál v kapele Iggyho Popa. Po návratu do Česka produkoval několik alb kapel jako Walk Chock Ice, Miroslava ˇBirky, Lenky Filipové a dalších. Kolem roku 2004 se natrvalo vrátil do Spojených států amerických a hudbě se věnoval minimálně. Dne 2. února 2020 Ivan Král zemřel v Ann Arbor na rakovinu ve věku 71 let.

45 let Sid Vicious, anglický punkový hudebník a basový kytarista skupiny Sex Pistols. Zemřel na předávkování heroinem ve 21 letech. Lemmymu Kilmisterovi v rozhovoru pro hudební časopis Mojo řekl, že ve čtrnácti letech prodával LSD na koncertech rockové skupiny Hawkwind. Od roku 1974 začal užívat drogy nitrožilně se svojí matkou, zvláště amfetaminy. Od roku 1975 si začal ubližovat a vystavovat své protisociální přesvědčení. V té době také napadl důchodce. Svoji hudební kariéru začal jako člen skupiny Flowers of Romance, spolu se zakládajícím členem skupiny The Clash, Keithem Levenem. Byl známý jako „hlavní fanoušek Sex Pistols“ a blízký přítel zpěváka Johnnyho Rottena, byl požádán, aby vstoupil do kapely po odchodu Glena Matlocka v únoru 1977. Skupina i Vicious začali viditelně upadat během jejich amerického turné v roce 1978. Pistols se rozešli v San Franciscu po svém koncertě ve Winterland Ballroom 14. ledna 1978. Zemřel na předávkování heroinem.

3.2.     Narození
77 let David Russell Gordon "Dave" Davies, britský rockový hudebník, který se proslavil jako hlavní kytarista a zpěvák britské rockové kapely The Kinks. V roce 2003 se Davies umístil na 88. místě v žebříčku "100 Greatest Guitarists of All Time" časopisu Rolling Stone.

73 let Ondřej Hejma, český rockový hudebník a skladatel, dlouholetý frontman skupiny Žlutý pes. Působí i jako rozhlasový a televizní moderátor, publicista a překladatel. Od roku 1987 byl dopisovatelem agentury Associated Press v Československu a později přispíval i do českých médií. Napsal čtyři knihy, je znám i z televizních soutěží jako Chcete být milionářem? nebo Česko hledá Superstar.

54 let Richie Kotzen, americký zpěvák, kytarista a skladatel. Po nahrání tří desek pro firmu Shrapnel Records se mladý Kotzen přestěhoval do Los Angeles a stal se členem glam metalové skupiny Poison, která již měla několik platinových desek. Kotzen pak vystřídal Paula Gilberta v rockové kapele Mr. Big. V roce 2006 Kotzen jako sólový umělec otevíral koncerty legendární skupiny Rolling Stones na jejich turné po Japonsku. 

50 let Jan „Honza“ Křížek, český hudebník. V roce 1992 založil skupinu Walk Choc Ice. V roce 2004 se stal členem kapely Blue Effect, s níž působil jako zpěvák a kytarista až do ukončení její činnosti v roce 2016. Také hrál ve skupině Kollerband a spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, mezi něž patří například Miroslav Žbirka, Anna K. a skupina Support Lesbiens. Dlouhodobě spolupracoval též s Ivanem Králem. V roce 2017 mu vyšla u společnosti Supraphon jeho první sólová deska nazvaná jednoduše Honza Křížek. V roce 2020 převzal ocenění v kategorii zpěvák roku v anketě Žebřík za rok 2019.

4.2.    Narození
75 let Alice Cooper, vlastním jménem Vincent Damon Furnier, americký rockový zpěvák, textař a hudebník, jehož kariéra překlenuje půl století. S jevištní show, která obsahovala gilotiny, elektrická křesla, falešnou krev a hada škrtiče hroznýše královského, byla směsicí scén z horrorových filmů, kabaretu, heavy metalové hudby a garage rocku, proslavil Alice Cooper divadelní podobu rockové hudby, která se stala známou jako shock rock. Alice je vášnivým golfistou a říká, že tento sport mu pomohl se závislostí na alkoholu. Cooper je od roku 1984 čistý a střízlivý.

74 let Phillip W. Ehart, bubeník v progresivní rockové kapele Kansas. On a Rich Williams jsou jediní dva členové, kteří se objevili na každém albu Kansas. Ačkoli jeho skladatelských příspěvků ke skupině bylo málo, je spoluautorem dvou jejich největších hitů, „ Point of Know Return “ a „ Play the Game Tonight “. V posledních letech také převzal odpovědnost za management kapely.

5.2.     Úmrtí
26 let Timothy Patrick Kelly, americký kytarista skupiny Slaughter Na prvním albu kapely Stick It to Ya napsal a předvedl instrumentální skladbu nazvanou „Thinking of June“, kterou věnoval své sestře, která zemřela v roce 1982. Celkem Kelly vydal čtyři studiová alba s kapelou a dvě živá alba, z nichž poslední Eternal Live vyšlo posmrtně a obsahuje obrazovou a video poctu Kellymu, kterou rychle dal dohromady Blas Elias. Tim pracoval na několika písních, které dva kolegové z kapely odmítli poslouchat, a tak s Blasem Eliasem před svou smrtí pracovali na samostatném projektu od Slaughter. 5. února 1998 se Kelly stal účastníkem smrtelné autonehody při cestování po dálnici 96 v Arizoně.

6.2.     Narození
62 let W. Axl Rose, americký hard rockový zpěvák, známý především jako spoluzakladatel hardrockové skupiny Guns N' Roses, jímž je společně s Duffem McKaganem a Slashem jedním z původních členů. Ačkoliv byl debut Guns N' Roses úspěšný, brzy se také neblaze proslavili svým divokým způsobem života a užíváním velkého množství drog. Jediný Axl Rose po úspěchu debutového alba užívání drog ukončil. Tvrdí, že patří k osobám, kteří necítí abstinenční příznaky a nechtěl být na drogách tak silně závislý jako Slash. Drogy byly také důvodem neshod ve skupině. V roce 2016 Axl Rose ve skupině AC/DC dokončil turné za Briana Jonsona, který měl zdravotní potíže související s jeho sluchem.

           Úmrtí
13 let Gary Moore, irský bluesrockový kytarista. Jako jedenáctiletý začal hrát na kytaru a v šestnácti se stal členem dublinské kapely Skid Row. Později se stal členem Thin Lizzy a nahrál s nimi album Night Life. Potom se připojil ke skupině Colosseum II a v druhé polovině 70. let s nimi vydal alba Strange New Flesh a Electric Savage. V roce 1978 se osamostatnil a nahrál album Back on the Streets, na kterém se pěvecky podílel zpěvák, kytarista a baskytarista Phil Lynott z Thin Lizzy. Začátkem 90. let se vrátil k hudbě, která ho formovala už v dospívání, k bluesrockovému hudebnímu základu. Gary Moore zemřel ve spánku 6. února 2011 na dovolené ve Španělsku.

11 let Jan Sochor, český hudebník, klávesista, zpěvák a skladatel, bývalý člen rockové skupiny The Progress Organization (později Barnodaj) a kapel doprovázejících zpěváky Boba Frídla a Marthu a Tenu.

7.2.     Narození
62 let David Bryan Rashbaum, americký hudebník a skladatel, nejlépe známý jako hráč na klávesové nástroje rockové skupiny Bon Jovi, se kterou také spolupsal písně a hrál doprovodné vokály. V roce 2018 byl Bryan uveden do Rock and Roll Hall of Fame jako člen Bon Jovi.

75 let Alan Lancaster, anglický baskytarista, zakládající člen rockové skupiny Status Quo. Alan Lancaster založil skupinu v roce 1962 se svým spolužákem Francisem Rossim a působil v ní následujících třiadvacet let, během kterých s ní vydal šestnáct studiových alb.

67 let Pavel Skála. český hudebník a kytarista, bývalý člen hudební skupiny Marsyas, dnes nezbytná součást kapely Etc.... Je autorem nebo spoluautorem přibližně třiceti písní zejména pro Marsyas, Etc… nebo Ivan Hlase a Nahlas. Věnoval se také produkci a mixu pro bratry Ebeny, DVD k šedesátým narozeninám Vladimíra Mišíka, skupiny Divoký srdce Michala Ambrože, album 25 let v tom Olina Nejezchleby a částečně také DVD skupiny Marsyas z roku 2012.

            Úmrtí
6 let Pat Torpey, americký hardrockový hudebník známý jako bubeník a doprovodný zpěvák ve skupině Mr. Big. Hrál také pro další interprety jako jsou John Parr, Belinda Carlisle, Robert Plant, skupina Montrose, Richie Kotzen či kapela The Knack. Ke konci života Torpey trpěl Parkinsonovovou chorobou, kvůli čemuž nemohl hrát na bicí na albech …The Stories We Could Tell (2014) a Defying Gravity (2017) skupiny Mr. Big, nadále však zůstával členem skupiny. Na první zmiňované desce nahrával bicí na automatu, u Defying Gravity působil jako producent bicích. Dne 7. února 2018 Torpey ve věku 64 let z důvodu komplikací způsobených chorobou zemřel.

8.2.      Narození
57 let Petr Hošek, český baskytarista a zakladatel punkové kapely Plexis. Byl proslulý svým bohémským životem. Petr Hošek zemřel 23. ledna 2023 po krátké nemoci.

63 let Vincent Neil Wharton, americký hudebník. Je hlavním zpěvákem kapely Mötley Crüe , které stál na čele od jejich založení v roce 1981 až do svého odchodu v roce 1992. Neil se s kapelou znovu sešel v roce 1996 a pokračoval s nimi až do odchodu kapely do důchodu v roce 2015 a znovu od shledání kapely v roce 2018 a dále. . Mimo Mötley Crüe Neil také vydal tři studiová alba jako sólový umělec. 

74 let Andrew Powell, anglický kytarista a skladatel, nejvíce známý jako zakládající člen Wishbone Ash. Powell nahrával s mnoha umělci, včetně George Harrisona, Ringo Starra, Kashifa, Stewarta Copelanda a skupinou Renaissance. V roce 1988 se Powell podílel na projektu Milese Copelanda Night of the Guitar, společně s umělci jako jsou Randy California, Jan Akkerman, Steve Howe, Steve Hunter, Robby Krieger, Leslie West a Alvin Lee.

9.2.      Narození
60 let Rachel Bolan, americký baskytarista a hlavní skladatel metalové skupiny Skid Row. Bolan se objevil jako zpěvák na dvou sólových albech kytaristy Kiss Ace Frehleyho a doprovodných vokálech na albu Dr. Feelgood od Mötley Crüe. Bolan má další vedlejší projekt s názvem Quazimotors

43 let The Reverend Tholomew Plague, často zkracováno na The Rev, americký hudebník, nejznámější jako bubeník americké metalové skupiny Avenged Sevenfold. Byl také hlavním zpěvákem ve skupině Pinkly Smooth - vedlejším projektu a tou dobou byl znám jako "Rat Head" (Krysí hlava). James vyrůstal s nynějším spoluhráčem z kapely Avenged Sevenfold, Synysterem Gatesem a žil v Huntington Beach, v Kalifornii. The Rev byl nalezen mrtvý 28. prosince 2009 ve věku 28 let.

10.2.     Narození
62 let Clifford Lee Burton, baskytarista thrash metalové skupiny Metallica. Byl znám svým specifickým pojetím baskytary jako sólového nástroje. Dodnes je považován za nejlepšího baskytaristu skupiny, a za jednoho z nejlepších baskytaristů všech dob. Na přelomu 70. a 80. let 20. století hrál v několika místních kapelách a v roce 1982 se připojil k Metallice. Na postu baskytaristy nahradil Rona McGowneyho. Hetfield a spol. si Cliffa povšimli v klubu Whiskey a Go Go, kde hrál se svou kapelou Trauma. Poslední píseň, kterou s Metallicou hrál, byla Fight Fire with Fire dne 26. září 1986 na koncertě v Solnahallenu v Solně u Stockholmu, když byla kapela na evropském turné. Následující den časně ráno zemřel při nehodě autobusu – kapela jela právě ze Stockholmu do Kodaně. Autobus se dostal do smyku, načež Cliff vypadl z autobusu, který na něj následně spadl. Zemřel na místě nehody ve věku 24 let.

             Úmrtí
27 let Brian Connolly, skotský zpěvák. Působil v několika kapelách, například Generation X (1965–1966) a Wainwright's Gentlemen. Ve druhé jménované nahradil Iana Gillana, pozdějšího frontmana kapely Deep Purple. Jedním z dalších členů skupiny byl bubeník Mick Tucker. Dvojice spolu později založil vlastní kapelu, v níž dále hráli kytarista Frank Torpey a baskytarista Steve Priest. Nová skupina se původně jmenovala Sweetshop, později si název zkrátila na Sweet. Roku 1980 vydal svůj první sólový singl „Take Away the Music“. Později měl zdravotní problémy, prodělal i několik infarktů. Počínaje rokem 1984, navzdory špatnému zdravotnímu stavu, vystupoval s nově vzniklou kapelou The New Sweet, v níž z původních Sweet hrál pouze on. Roku 1988 se sešel se zbylými členy klasické sestavy Sweet, tedy kromě jeho, Tucker, Priesta ještě s Andym Scottem, který brzy po vzniku kapely nahradil Torpeyho. Vzhledem ke Connollyho hlasovým problémům však reunion neměl dlouhého trvání. V lednu 1997 prodělal další infarkt a byl hospitalizován. Po týdnu z nemocnice odešel, ale zanedlouho se vrátil. Brzy zde po selhání ledvin a jater a dalších infarktech ve věku 51 let zemřel.

1 rok Milan Schelinger, český kytarista, zpěvák a bratr zpěváka Jiřího Schelingera. V první polovině 80. let účinkoval ve skupině Projektil. V letech 1986 a 1987 spolupracoval s undergroundovou skupinou The Plastic People of the Universe, Milan Schelinger zemřel 10. února 2023 ve věku 70 let. V oficiální zprávě nebyla příčina smrti uvedena.

11.2.     Narození
75 let Jan Neckář, český hudebník, zpěvák a skladatel. V roce 1971 založil společně s Otou Petřinou poprockovou skupinu Bacily. Od roku 1974 se stal jejím leadrem. Pro svého bratra složil hudbu k řadě hitů, výjimečně komponoval i pro jiné interprety. V roce 1991 založil vydavatelství NE a NE Records, zaměřující se převážně na reedice.

12.2.     Narození
58 let Reed Mullin, americký hudebník, nejlépe známý jako spoluzakladatel a bubeník metalové skupiny Corrosion of Conformity. V roce 2014 Mullin spoluzaložil hardcore punkovou superskupinu Teenage Time Killers s kolegou z COC Mikem Deanem a kytaristou My Ruin Mickem Murphym. 27. ledna 2020 Mullin zemřel ve věku 53 let. V posledních čtyřech letech vynechal řadu vystoupení kvůli různým zdravotním problémům, včetně záchvatu souvisejícího s alkoholem.

78 let Henning Protzmann, německý basista a rockový hudebník. Od roku 1975 byl baskytaristou a manažerem skupiny Karat, pro kterou v začátcích také často skládal. V roce 2015 založil Protzmann kapelu „Panta Rhei II“, která zastřešuje především mezinárodně známé jazzové umělce, ale hraje také tituly Panta Rhei, Karat a nové vlastní písně.

13.2.     Narozeni
74 let Robert John "Bob" Daisley, australský hudebník, baskytarista a textař, který spolupracoval s Ozzy Osbournem, Uriah Heep nebo Gary Moorem. V současné době hraje se skupinou Living Loud.

74 let Peter Gabriel, anglický hudebník. Poprvé se proslavil jako sólový zpěvák a flétnista v progressive rockové skupině Genesis. Po odchodu od ní se úspěšně věnoval sólové kariéře. V současnosti se věnuje produkci world music, metodám distribuce hudby a humanitárním akcím.

14.2.     Narozeni
68 let Michal Pavlíček, český hudební skladatel, kytarista, zpěvák, textař a producent. Je znám jako autor introvertních rockových opusů, stejně jako melodicky silných působivých balad. Je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů a je držitelem řady vítězství a ocenění v odborných anketách. Jeho kytarová virtuozita a skladatelská invence vnesly do tehdejší československé hudební scény nejen srozumitelný rejstřík stylového vyjádření rockového undergroundu, ale také preciznost instrumentace a osobitost interpretace. V tomto směru bylo nejvýznamnějším jeho působení v legendárním Pražském výběru, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře. Je zakladatelem a autorem hudby skupin Stromboli, Big Heads. Od roku 1992 působí ve formaci BSP (Balage–Střihavka–Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji nejznámější skladbu Země vzdálená. Napsal hudbu k mnoha televizním inscenacím a seriálům (např. Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.), k celovečerním filmům (např. Proč?, Na půdě aneb kdo má dneska narozeniny nebo  Odcházení). Michal Pavlíček složil hudbu k mnoha divadelním představením – např. k Drábkovým Akvabelám, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedeném v Divadle na Vinohradech aj. Byl několikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka.

              Úmrtí
22 let Mick Tucker, anglický bubeník. Počínaje rokem 1965 působil ve skupině Wainwright's Gentlemen, jejímž zpěvákem byl Ian Gillan, pozdější frontman kapely Deep Purple. Toho později nahradil Brian Connolly. Když oba z kapely odešli, dali spolu s kytaristou Frankem Torpeyem a baskytaristou Stevem Priestem dohromady skupinu Sweetshop. Ta si později zkrátila název na Sweet a v sedmdesátých letech, po příchodu kytaristy Andyho Scotta, uvedla řadu hitových singlů. Tucker ve skupině zůstal až do jejího rozpadu v roce 1981. Počínaje rokem 1985 působil v obnovené skupině Sweet, v níž z klasické sestavy hrál pouze Andy Scott. Mick Turner zemřel na leukemii ve věku 54 let.

14 let Douglas Lars "Doug" Fieger, americký hudebník a zpěvák-skladatel a frontman novovlné skupiny The Knack a spolu s Berton Averreem napsal píseň "My Sharona", mezinárodní hit roku 1979.

12 let Tonmi Kristian Lillman, finský bubeník. Ve skupině Lordi byl znám pod přezdívkou Otus. Tonmi Lillman pod svým civilním jménem působil v kapelách Kylähullut, Vanguard, 3rror, Sinergy a To/Die/For. Zde hrál především na bicí. V roce 2012 tragicky zemřel z veřejnosti zatím neznámého důvodu.

15.2.     Narození
59 let Adam Thomas Jones, americký hudebník a vizuální umělec, nejlépe známý jako kytarista skupiny Tool. Jones byl ohodnocen 75. nejlepším kytaristou všech dob podle Rolling Stone a umístil se na devátém místě v Top 100 největších metalových kytaristů Guitar World. 

16.2      Narozeni
59 let Dave Lombardo, americký hudebník kubánského původu. Je znám především jako bubeník amerických metalových skupin Slayer a Fantômas. Realizoval se i ve vlastní kapele Grip Inc. Bubnoval také se skupinou Testament a v roce 1999 s nimi nahrál album "The Gathering". Jako bubeník též hostoval na albu Reflections finské cello metalové kapely Apocalyptica ve skladbách "Somewhere Around Nothing", "Prologue", "No Education", "Resurrection" a "Cortege" nebo třeba bubnoval na Download festivalu v roce 2004 s Metallicou jako náhrada za zraněného Larse Ulricha. Lombardo aktuálně hraje se skupinami Dead Cross, Mr. Bungle, Suicidal Tendencies, Misfits a Testament.

52 let Taylor Hawkins, americký hudebník, nejvíce známý jako bubeník americké formace Foo Fighters. V roce 2005 byl zvolen v hlasování britského časopisu Rhythm „Best Rock Drummer“. Zemřel 26.března 2022, kdy toxikologický test ukázal, že Taylor měl v těle 10 cizích látek, z toho některé byly nelegální. V jeho krevním oběhu bylo nalezeno např. THC, antidepresiva, benzodiazepiny a opioidy.

17.2.     Narozeni
61 let Barbara „Bára“ Basiková, česká zpěvačka. V 80. letech začala zpívat se skupinou Martina Němce Precedens.  V tomtéž roce vychází i dvojalbum skupiny Stromboli Michala Pavlíčka, na kterém se Basiková sešla ještě např. s Vildou Čokem. Spolupráce Basikové a Pavlíčka přinesla např. hit „Villa Ada“. Od roku 1994 se Basiková počínaje Jesus Christ Superstar začala věnovat muzikálům a účinkovala mj. ještě v Rusalce, Kleopatře nebo Johance z Arku.

74 let Rickey Medlocke, hudebník, nejvíce známý jako frontman a kytarista jižansky rockové skupiny Blackfoot. Byl také členem Lynyrd Skynyrd krátce v roce 1970 jako bubeník, ale se vrátil ke skupině až v roce 1996 poté, co ho přizval Gary Rossington.

72 let Vladimír Padrůněk, český rockový a jazzrockový baskytarista. Je znám ze svého působení ve skupinách Jazz Q, Energit, Etc…, Abraxas a dalších. Jeho zdravotní stav se ale prudce zhoršoval a na další tři roky se umělecky odmlčel zcela. Namísto toho se stal tragickou figurkou pražských restaurací. V roce 1985 svitla nová naděje. Působil ve skupině Moby Dick (od roku 1986 Dux). V roce 1988 se ale stáhl z hudebního světa definitivně. V srpnu 1991 zemřel.

52 let Lars-Göran Petrov, často zkracován jako LG Petrov, švédský hudebník, zpěvák a skladatel makedonského původu. Petrov byl znám především dlouholetým vystupováním ve skupině Entombed. Spolu se skupinou byl mimo jiné nominován na ocenění švédského fonografického průmyslu Grammis. 

58 let Thomas Börje Forsberg, známý pod přezdívkou Quorthon, švédský zpěvák, skladatel, muzikant a producent. Byl spoluzakladatelem hudební skupiny Bathory, která byla průkopníkem žánru black metal a často je uváděna jako tvůrce Viking metalu. Jako multiinstrumentalista napsal hudbu a texty na všechna alba a hrál na vokály a kytary. 3. června 2004 byl Quorthon nalezen mrtev ve věku 38 let ve svém bytě v Stockholmu. Příčina smrti byla vrozená srdeční vada.

18.2.      Narozeni
71 let Robin Peter Kendall Bachman, kanadský bubeník a nejmladší bratr kytaristy, zpěváka a skladatele Randyho Bachmana. Byl původním bubeníkem kapel Brave Belt a Bachman–Turner Overdrive. Zemřel 12. ledna 2023 ve věku 69 let

77 let Dennis DeYoung, americký zpěvák, skladatel, hudebník a producent, známý jako zakládající člen skupiny Styx a sólový zpěvák a klávesista skupiny z období 1970 až červen 1999. Je uváděn jako autor většiny písniček skupiny Styx a sedmi singlů z osmi, které skupina měla v hitparádě Billboard Top 10 singles.

19.2.      Narozeni
70 let Francis Buchholz, německý basák, který se nejvíce proslavil jako člen skupiny Scorpions. Se Scorpions hrál 18 let a objevil se na 12 albech, než je v roce 1992 opustil. Posledním albem bylo Crazy World. Buchholz se připojil k Uli Rothovi kvůli tour po Evropě a USA v roce 2005 a 2006.

66 let Daniel Forró, vlastním jménem Karel Horký, český hudební skladatel, klávesista, klavírista a pedagog. Působil v rockových skupinách Progres 2 a Bronz, později přešel k elektronické hudbě (jeho projekt Forrotronics).

76 let Frank Anthony „Tony“ Iommi, britský kytarista, který se proslavil účinkováním s heavymetalovou skupinou Black Sabbath. Je to jediný člen skupiny, který v ní hrál po celou dobu její činnosti. V 17 letech při práci v továrně přišel o konečky prostředníku a prsteníku pravé ruky, kterou na hmatníku mačká akordy. Iommiho předchozí pracovní úraz později způsobil, že jeho podladěná kytara ve skladbách skupiny Black Sabbath měla svůj charakteristický zvuk, který se stal jedním ze znaků pro rockový subžánr, známý dnes jako heavy metal . Iommiho ladění se musel přizpůsobit i baskytarista Geezer Butler. 

78 let Pierre van der Linden, holandský bubeník, skladatel a člen kapely Focus.

               Úmrtí
15 let Kelly Groucutt, anglický hudebník, nejlépe známý jako baskytarista a příležitostný zpěvák rockové kapely Electric Light Orchestra (ELO) v letech 1974 až 1982.

20.2.       Narození
73 let Randy California, americký zpěvák a kytarista, člen skupiny Spirit. V New Yorku.se setkal s kytaristou Jimim Hendrixem, se kterým začal hrát v kapele The Blue Flames. Právě z této doby pochází jeho pseudonym Randy California. Důvodem bylo, že ve skupině působil i druhý Randy, který se jmenoval Randy Palmer a pocházel z Texasu. Pro odlišení jej tedy Hendrix přejmenoval na Randy California, zatímco druhého na Randy Texas. V lednu 1997 si šel se svým synem zaplavat do Tichého oceánu, ale zastihla je přílivová vlna. On zachránil svého dvanáctiletého syna postrčením na vlnu, která jej donesla ke břehu, sám však zahynul.

57 let Kurt Donald Cobain, americký zpěvák, kytarista, skladatel, hlavní zpěvák a zakladatel grungeové skupiny Nirvana. Hudební magazín Rolling Stone jej v osobním žebříčku hudebního redaktora Davida Frickeho označil v roce 2003 za 12. nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2011 se v obecném žebříčku času umístil na 73. příčce. Kurt byl několikrát hospitalizován kvůli své těžké závislosti na heroinu. Dne 6. dubna 1994 ho hledali v jeho domě dva mladíci, protože se už nějakou dobu neukázal na veřejnosti, ale nevěděli, že leží v garáži mrtev, kde den předtím 5. dubna 1994 zemřel. O dva dny později ho našel elektrikář. Policie bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi zjištěna smrtelná dávka heroinu. 

57 let Robert Kodym, český rockový zpěvák, skladatel, textař a kytarista. Je zakládajícím členem rockových kapel Lucie a Wanastowi Vjecy.

                Úmrtí  
44 let Ronald Belford „Bon“ Scott, australský zpěvák a skladatel. Byl hlavním zpěvákem a textařem hardrockové skupiny AC/DC od roku 1974 až do své smrti v roce 1980. S AC/DC Scott účinkoval na prvních sedmi albech kapely: High Voltage (1975, pouze v Austrálii), T.N.T. (1975, pouze australské vydání), High Voltage (1976, první mezinárodní vydání), Dirty Deeds Done Dirt Cheap (1976, ve Spojených státech vyšlo až v roce 1981), Let There Be Rock (1977), Powerage (1978), Highway to Hell (1979). 19. února 1980 Scott zemřel po noci strávené v Londýně s bývalým hudebníkem a údajným drogovým dealerem Alistairem Kinnearem.

21.2.      Narození
80 let Petr Ulrych, český zpěvák, hudební skladatel a textař. Roku 1964 přešel do rockové skupiny Vulkán, v roce 1967 pak do skupiny Atlantis, kam ho opět následovala i sestra Hana. Největším hitem skupiny byla píseň Nechoď do kláštera, jež tehdy zvítězila v rozhlasové houpačce (což byla někdejší rozhlasová hitparáda). Petr Ulrych projevoval sklony k syntéze moravského folklóru s rockem, což se výrazně projevilo v následujících letech. V roce 1974 vychází sourozencům Ulrychovým legendární album Nikola Šuhaj loupežník (mnohem dříve než pozdější divadelní a filmové adaptace téhož námětu, jež nesly odlišný název Balada pro banditu). Tato úspěšná deska nahraná společně s Orchestrem Gustava Broma posunula sourozeneckou dvojici směrem k moravskému folklóru a stylizaci moravských lidových písní, které jsou dodnes hlavním repertoárem jejich doprovodné hudební skupiny Javory. 

22.2.      Narození
54 let Pavla Kapitánová, česká zpěvačka vystupující v muzikálech a autorka recitálů komponovaných ze šansonů s bluesovým podbarvením. Se zpěvákem a producentem Alešem Brichtou natočila album Nevěřím. Později spolupracovala se skupinou Krutnava okolo Karla Šůchy. Vystupovala také v klubech s cover-kapelou. V letech 2004–2007 zpívala v koncertním programu Tribute to Jimi Hendrix a Janis Joplin s kapelou The Fastbirds. Příležitostně vystupovala se zájezdovou verzí muzikálu Vlasy. Zemřela 22. července 2007 při dopravní nehodě tří vozidel na 13,5 kilometru dálnice D8 ve směru na Prahu, když se vracela z rumburského koncertu.

23.2.      Narození
76 let Stephen Norman Priest, anglický hudebník, který byl basistou (a později spoluzpěvákem) glam rockové kapely The Sweet. Zemřel 4. června 2020 ve věku 72 let.

75 let Pavel Váně, český zpěvák, kytarista, skladatel, aranžér a hudební producent. Hrál ve skupinách Synkopy 61, Collegium Musicum, Atlantis, Progres 2, Bronz, Bowle a VKV a několika dalších doprovodných kapelách, jež doprovázely popové zpěváky.

72 let Brad Whitford, americký rockový kytarista, známý především jako hráč na rytmickou kytaru ve skupině Aerosmith.

62 let Michael F. Wilton známý také jako The Whip, podle toho, jak rychle se jeho prsty „šlehají“ kolem hmatníku kytary, americký hudebník, známý především jako kytarista a skladatel v progresivní metalovou kapelu Queensrÿche , kterou v roce 1982 spoluzaložil.

24.2.      Narození 
81 let George Harold Harrison, britský rockový kytarista, zpěvák, skladatel a hudební a filmový producent, známý především jako člen kapely The Beatles. Po jejich rozpadu se dal na sólovou dráhu, zprvu velmi úspěšnou. Financoval velké charitativní projekty, spolupracoval se skupinou Monty Python, byl členem superskupiny Traveling Wilburys a proslul také jako propagátor hinduismu (přesněji řečeno hnutí Haré Kršna). Toku 1997 mu byl odoperován nádor na hrtanu. Roku 2001 se rakovina vrátila a v květnu mu byl odstraněn plicní nádor, nemoc však už byla na postupu a metastazovala do mozku. 29. listopadu 2001 George Harrison v Los Angeles v Kalifornii nemoci podlehl.

25.2.      Narozeni
47 let Sarah Jane Deva, anglická zpěvačka. Byla 14 let sopranistkou Cradle of Filth a 10 let frontmankou kapely Angtoria . V roce 2009 Deva zahájila svůj stejnojmenný sólový projekt, v letech 2010 až 2012 vydala dvě studiová alba a jedno EP a v roce 2020 oznámila, že bude pracovat s bývalým kolegou z Angtorie Chrisem Rehnem na novém projektu s názvem Torn Between Two Worlds.

26.2.      Narozeni
74 let Jonathan Cain, americký hudebník, zpěvák a skladatel. Je nejlépe známý jako klávesista a rytmický kytarista skupiny Journey. Spolupracoval také s The Babys a Bad English. Cain byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame jako člen Journey v roce 2017. Kromě své práce s Journey, Cain vydal osm sólových alb a přispěl k sólovým albům kolegy z Journey Neala Schona. 

              Úmrtí
8 let Juraj „Ďuro“ Černý, slovenský bubeník, který se nejvíc proslavil se zejména jako bubeník hardrockové skupiny Tublatanka, kterou v roce 1982 založil společně s Martinem Ďurindou. Za 10 let působení s Tublatankou nahrál 7 studiových alb. V roce 1996 skupinu opustil. Vedle Tublatanky hrál i ve významné slovenské punkové skupině Slobodná Európa. V roce 1995 se stal autorem projektu Ďuro Černý Company, kde spojil několik hvězd domácí hudební scény. Dlouhých dvacet let se potýkal se vzácnou střevní chorobou, která nakonec vedla k jeho předčasné smrti. Zemřel dne 26. února 2016. Příčinou smrti byla perforace tlustého střeva.

27.2.      Narození
64 let, Jindra Kvita, kytarista kapely Citron v její nejúspěšnější éře. Po návratu z vojny Jindra spolu-založil kapelu Věšák. Roku 1982 se stal členem skupiny Citron, která se brzy poté ustálila do sestavy, která se stala jednou z nejlepších uskupení na naší rockové scéně a stála u zrodu českého heavy metalu. Osud i smrt si s tímto výborným kytaristou krutě pohrály a Jindra 27. srpna 1997 zemřel ve věku pouhých 37 let.

64 let, Jiří Pátek, bubeník punkové skupiny Visací zámek.

70 let Klaus Scharfschwerdt, německý hudebník , bubeník a skladatel. Byl dlouholetým členem rockové kapely Puhdys, která se v roce 2016 rozpadla. V letech 1988 a 1989 byl Klaus Scharfschwerdt hostujícím bubeníkem pro Stern Combo Meißen a v roce 1989 také vypomáhal s československou kapelou „Turbo“. V roce 1989 se Puhdys rozloučili s publikem a vydali se na rozlučkové turné s „Lords“ (BRD) a skupinou „Turbo“ (ČSSR). Další kapitolu kapela otevřela v roce 1992 svým reunionem. V roce 2018 mu byl objeven nádor na plicích. Během kulturního uzamčení během pandemie Corona se rakovina, o které se dříve myslelo, že byla poražena, vrátila. Klaus Scharfschwerdt zemřel 10. června 2022 na berlínské klinice.

70 let Neal Joseph Schon, americký kytarista, známý jako člen skupiny Journey a je jediný člen skupiny, který hrál na všech jejich albech. Během své kariéry spolupracoval s řadou dalších hudebníků, mezi které patří například Jan Hammer, Joe Cocker či Jimmy Barnes. V roce 2013 byl uveden do Oklahoma Music Hall of Fame.

67 let Adrian Frederick „H“ Smith, britský hudebník, nejznámější jako jeden z kytaristů britské heavymetalové skupiny Iron Maiden. Má také vedlejší projekty jako Primal Rock Rebellion a Smith/Kotzen.

28.2.     Úmrtí
39 let David Byron, britský zpěvák. Byl původním sólovým zpěvákem skupiny Uriah Heep v letech 1969-1976 a zpěvákem skupiny Spice v letech 1967-1969, která byla stejně jako The Gods předchůdcem Uriah Heep. Navzdory svému hlasovému rozsahu, umocněnému smyslem pro dynamiku a charismatickým vystupováním na jevišti, byl Byron v roce 1976 donucen od Uriah Heep odejít. Ken Hensley (klávesista a hlavní skladatel skupiny), dal manažerovi skupiny Gerry Bronovi ultimatum: „Buď já nebo on!“. Důvodem bylo Davidovo stále se stupňující nevhodné chování pod vlivem alkoholu. Zemřel 28. února 1985 na komplikace spojené s nadužíváním alkoholu.