Kalendárium - měsíc červenec

  • Číst 7190 krát

1.7. Narození
62 let Vito Bratta - americký kytarista a bývalý hlavní skladatel glam metalové skupiny White Lion. V roce 1983 spoluzaložil White Lion s vedoucím zpěvákem Mikem Trampem a hrál s kapelou až do roku 1991.
78 let Deborah Ann „Debbie“ Harry - americká zpěvačka, hudební skladatelka a herečka, známá především jako členka skupiny Blondie. Její nahrávky se skupinou dosáhly na přední příčky hitparád ve Spojených státech amerických a ve Spojeném království v průběhu let 1979 až 2017. Po absolvování vysoké školy pracovala na různých pozicích, mimo jiné jako sekretářka ve společnosti BBC v New Yorku, tanečnice a Playboy Bunny, než se prosadila v hudebním průmyslu. V roce 1974 v New Yorku spoluzaložila skupinu Blondie.
62 let Rolf Kasparek, Rock 'n' Rolf - německý metalový zpěvák, kytarista a skladatel, nejznámější jako frontman powermetalové skupiny Running Wild. V roce 1976 Rolf založil skupinu s názvem Granite Hearts, která se v roce 1979 přejmenovala na Running Wild podle písně od Judas Priest z alba Killing Machine. Také navrhl logo a maskota Running Wild Adriana.
Úmrtí
15 let Mel Galley - hard rockový kytarista, člen skupin Whitesnake, Trapeze, Finders Keepers nebo The Claw. Zemřel půl roku po zjištění rakoviny jícnu ve věku 60 let.
42 let - Rushton Moreve - americký baskytarista nejlépe známý pro svou práci s rockovou kapelou Steppenwolf v letech 1967–68 a znovu v roce 1978. Podle zpěváka Johna Kaye byl intuitivní basista s melodickým stylem, který kapele přinesl nekomerční zvuk, což je technika ilustrovaná na hitu, který napsal společně s Kay, „ Magic Carpet Ride “. Zahynul v roce 1981 při autonehodě.
2.7. Narození
73 let Duncan Mackay - anglický hudební skladatel, zpěvák a klávesista, nejvíce
známý jako dřívější člen skupin Steve Harley & Cockney Rebel, 10cc, Colosseum II a Alan Parsons Project.
74 let Roy J. Bittan - americký hudebník nejlépe známý jako dlouholetý člen Bruce Springsteen 's E Street Band. Přezdívaný "The Professor", Bittan se připojil k E Street Band v roce 1974. Hraje na klavír, varhany, akordeon a syntezátory. Bittan byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame v roce 2014 jako člen skupiny E Street Band.

3.7. Narození
67 let Stephen Eric Pearcy - americký hudebník. Je nejlépe známý jako zakladatel, zpěvák, skladatel a jediný původní člen heavymetalové skupiny Ratt. Vytvořil také kapely Firedome, Crystal Pystal, Arcade, Vicious Delite a Vertex. Nahrál také sedm alb jako sólový umělec. 29. července 2021 Pearcy prozradil, že mu o tři roky dříve byla diagnostikována rakovina jater. Vysvětlil, že se o rakovině dozvěděl z krevního testu a že má také hepatitidu. V rockumentary "Nothing to Lose: A Stephen Pearcy Rockumentary" (2021), produkoval a režíroval Kristi Adair, Pearcy potvrdil, že porazil rakovinu jater poté, co podstoupil chemoterapii a ablační proceduru, která jeho rakovinu úplně odstranila. Následně byl na udržovacím programu, aby se ujistil, že se jeho rakovina nevrátí. Od roku 2022, čtyři roky poté, co byl diagnostikován, byl stále zcela bez rakoviny.
Úmrtí
54 let Brian Jones - britský muzikant, zakladatel a původní vedoucí kapely The Rolling Stones. Hrál hlavně na kytaru a foukací harmoniku, ale ovládal i mnoho dalších nástrojů. Po obohacení zvuku neváhal použít třeba marimbu či sitár. Původně byl lídrem skupiny, postupně ho ale zastínili Mick Jagger a Keith Richards, ze kterých se stala velmi úspěšná autorská dvojice, zatímco Jones talent na skládání písní postrádal. Jeho pozice v kapele také postupně slábla kvůli drogovým a zdravotním problémům a sexuálním skandálům. V červnu 1969 kapelu opustil a pár týdnů nato se za nevyjasněných okolností utopil doma ve vlastním bazénu. V kapele jej nahradil Mick Taylor.
6 let Zdeněk Juračka - český rockový kytarista, který působil v mnoha českých skupinách, mezi které patří i Donald, Vítkovo kvarteto, Rebels, George and Beatovens, Tango, Žlutý pes nebo Heval, kde hrál s Janou Kratochvílovou. S ní se pak sešel opět v její kapele Illuminati.ca. Zemřel ve věku 70 let.
52 let Jim Morrison - americký zpěvák, básník, textař a leader rockové skupiny The Doors. Po prudkém vzestupu The Doors v roce 1967 se u Morrisona postupně rozvíjela těžká alkoholová a drogová závislost, která vyvrcholila jeho smrtí v Paříži roku 1971 ve věku 27 let. Důvodem byla s největší pravděpodobností kombinace alkoholu a špatného tělesného stavu, nicméně události kolem jeho smrti jsou stále předmětem diskuse, jelikož před pohřbem nebyla provedena řádná pitva a přesná příčina jeho úmrtí je tak i nadále sporná. Byl dobře znám svými improvizovanými vsuvkami poezie během živých vystoupení The Doors. Vzhledem k jeho temné osobnosti a divokým koncertním představením je považován mnohými lidmi za jednoho z nejznámějších, nejcharismatičtějších a nejpřesvědčivějších frontmenů v historii rockové hudby. Morrison byl zařazen na 47. místo v seznamu "100 největších zpěváků všech dob " magazínu Rolling Stone a na 22. místo "50 největších zpěváků rocku" britského časopisu Classic Rock Magazine.

4.7. Narození
83 let David Eric "Dave" Rowberry - skladatel a pianista skupiny The Animals. Mezi jeho skladby patří například „San Francisco Nights“, „CC Rider“ nebo „Soul Serenade“. Zemřel v červnu 2003.
59 let Mark Allen Slaughter - americký zpěvák a hudebník a jeden ze zakladatelů glam metalové kapely Slaughter Skupina měla čtyři Top 30 hitů v žebříčku Billboard s melodiemi jako „Fly to the Angels“ a „Up All Night“, a koncertovala s kapelami jako Kiss, Poison, Ozzy Osbourne a Damn Yankees. Slaughter se aktivně podílí na charitativní práci s dětskou nemocnicí St. Jude.

5.7. Narození
69 let Jimmy Crespo - americký kytarista. V letech 1979 až 1984 byl hlavním kytaristou skupiny Aerosmith Spolu se Stevenem Tylerem napsal skladbu „ Rock in a Hard Place “ a vystupoval nebo nahrával s Rodem Stewartem, Billy Squierem, Meat Loafem, Stevie Nicksem., Robert Fleischman, Rough Cutt, Renegade, Flame a další.
61 let Dr.Pymonte - Hráč na dudy/harmonium/harfu německé středověké rockové kapely In Extremo.
73 let Michael Monarch - americký kytarista. Známý je především díky své práci s kapelou Steppenwolf. Monarch také spolupracoval s Rogerem Gloverem z Deep Purple, Andy Fraserem z Free, Chrisem Hillmanem z The Byrds a dalšími, včetně mnoha nahrávacích projektů v průběhu let. Monarch vystupuje s dalšími rockery 60. a 70. let v superskupině World Classic Rockers a lokálně na Floridě s Peyton Monarch Band.
78 let Viktor Sodoma - český zpěvák, jeden z průkopníků české rokenrolové a bigbeatové éry 60. let 20. století. Byl zpěvákem skupin Flamengo a od roku 1966 The Matadors, hrál v několika epizodních rolích v českých filmech. V letech 1975–1978 vystupoval v Divadle Semafor s Miroslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem, zpíval jednoduchou pop–music v kapele Františka Ringo Čecha. Po ukončení zpěvácké dráhy se věnuje podnikání a vystupuje pouze příležitostně v různých revivalově zaměřených programech a v Semaforu.
53 let Tomáš Vartecký - kytarista skupin Kurtizány z 25.avenue, Wanastowi Vjecy, Devil´s autumn. Skládá texty a hudbu Anně K. Dříve působil ve skupinách Lucie, Kollerband a hrál s Danielem Landou.
Úmrtí
31 let Paul Wayne Hackman - kanadský kytarista, který vystupoval s rockovou kapelou Helix od roku 1976 až do své smrti při dopravní nehodě. Mezi hity, které obsahují jeho hraní, patří kanadský singl č. 32 " Rock You " a kanadský rockový singl č. 20 hlavního proudu "Deep Cuts the Knife", který napsal spolu s Bobem Halliganem Jr.
1 rok Manny Charlton - skotský kytarista, jeden ze zakládajících členů skotské hardrockové skupiny Nazareth. Ve skupině působil v letech 1968 až 1990.

6.7. Narození
71 let Graham Oliver - anglický kytarista,v letech 1976 až 1995 byl zakládajícím členem heavymetalové skupiny Saxon. Oliver utrpěl mozkovou mrtvici v lednu 2010, takže několik týdnů necítil jednu paži. V roce 2012 výrobce kytar „Vintage“ spolupracoval s Grahamem na výrobě dvou podpisových kytar založených na jeho slavných kytarách Gibson SG a Flying-V. Model „SG“ Vintage VS6GO a model „V“ Vintage V60GO.
64 let Jiří Urban - český heavy-metalový kytarista, zakládající a nejdéle hrající člen skupiny Arakain. V roce 1999 zorganizoval autorský projekt se svým kolegou z Arakainu Zdeňkem Kubem s názvem Project KAIN.

7.7. Narození
42 let Brian Elwin Haner, Jr. znám spíše pod pseudonymem Synyster Gates nebo jednoduše Syn - kytarista heavymetalové/hardrockové skupiny Avenged Sevenfold.
70 let Peter „Bimbo“ Rasym - německý hudebník. Od roku 1997 hrál na baskytaru u Puhdys. Od smrti Markuse Schloussena v prosinci 2019 sdílí pódium s Renft.
75 let Larry „Rhino“ Reinhardt - americký kytarista a zpěvák, který hrál s Iron Butterfly a Captain Beyond, někde byl také známý jako „El Rhino“ a „Ryno“.
71 let Jiří Mamut Stárek – český skladatel a hráč na bicí. Působil ve skupinách Beatus, Fousy, Markýz John, Sk. F.R.Čecha, Katapult a Karamel.
83 let Sir Ringo Starr, MBE - britský bubeník, zpěvák a herec známý především jako bývalý bubeník skupiny The Beatles. Od roku 2015 je členem Rock and Roll Hall of Fame. Ringo Starr se svou kapelou His All-Starr Band koncertoval dvakrát v pražském Kongresovém centru. Poprvé přijel 29. června 2011 a druhý koncert odehrál 19. června 2018.
76 let Jan Ivan Wünsch - český rockový baskytarista. V 80. letech 20. století byl jedním z členů rockové skupiny Jasná Páka a následně hrál i v jejím nástupnickém souboru Hudba Praha. V roce 2011 byl uveden do Beatové síně slávy jako osobnost in memoriam.
Úmrtí
17 let Roger Keith „Syd“ Barrett - britský zpěvák, skladatel, kytarista a malíř. Známý je především jako jeden ze zakládajících členů rockové kapely Pink Floyd, ve které působil ve druhé polovině 60. let 20. století jako její hlavní skladatel a frontman. Skupinu opustil v roce 1968 kvůli psychickým problémům způsobeným pravděpodobně užíváním drog. Zemřel v pátek 7. července 2006 ve věku 60 let ve svém domě v Cambridgi na rakovinu slinivky břišní, což je obvyklý důsledek cukrovky, kterou trpěl.

8.7. Narození
66 let Carlos Cavazo - americký kytarista nejlépe známý jako kytarista pro Quiet Riot během jejich komerčního vrcholu. Hrál také se Snow, 3 Legged Dogg, Hollywood Allstarz a Ratt.

9.7. Narození
58 let Francis Charles Joseph Bello – americký hudebník, který účinkuje jako baskytarist.a v thrashmetalové skupině Anthrax.
80 let František Ringo Čech – bubeník, spisovatel, malíř, textař a komik. Natočil asi tisíc dvě stě skladeb evidovaných archivem Českého rozhlasu, podílel se takřka na třech stech audionosičích a napsal na pět set textů.
72 let Jonathan Douglas Lord, D.M. - britský hráč na klavír a Hammondovy varhany. Byl členem skupin Deep Purple, Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods, Santa Barbara Machine Head a Flower Pot Men. Jeho styl je charakteristický kombinováním klasické a rockové hudby. V roce 1968 spoluzaložil kapelu Deep Purple. Jon Lord a Ian Paice byli stálými členy po 34 let, poté Lord v roce 2002 kapelu opustil a nahradil jej Don Airey. V roce 2011 získal titul Doctor of Music. Ve stejném roce spoluzaložil dobročinný projekt WhoCares. Trpěl rakovinou slinivky břišní a zemřel na plicní embolii. Jeho manželka Vickie Lord je dvojčetem manželky Iana Paice jménem Jacky Paice.
59 let Courtney Love - americká rocková muzikantka a herečka. Známá je jako vůdčí zpěvačka, kytaristka a textařka zaniklé grungeové skupiny Hole a jako vdova po frontmanovi skupiny Nirvana Kurtu Cobainovi. Časopis Rolling Stone ji nazval „nejkontroverznější ženou v historii rocku“.
77 let Ronald Belford „Bon“ Scott - australský zpěvák a skladatel. Byl hlavním zpěvákem a textařem hardrockové skupiny AC/DC od roku 1974 až do své smrti v roce 1980. V červenci 2004 vydání Classic Rock, Scott byl hodnocen jako číslo jedna v seznamu „100 největších frontmanů všech dob“. Hit Parader zařadil Scotta na páté místo v jejich seznamu 100 největších heavymetalových zpěváků všech dob v roce 2006. 19. února 1980 Scott zemřel po noci strávené v Londýně s bývalým hudebníkem a údajným drogovým dealerem Alistairem Kinnearem.
Úmrtí
12 let Michael Burston, známý jako Würzel - anglický kytarista a zpěvák, známý především jako člen skupiny Motörhead v letech 1984-1995.

10.7. Narození
81 let Ronnie James Dio - americký metalový zpěvák s italskými kořeny, který je známý především účinkováním ve skupinách Black Sabbath, Rainbow, Elf a svou vlastní skupinou Dio. Jeho dalším projektem je organizace Hear 'n Aid. Je považován za jednoho z nejschopnějších a technicky nejnadanějších heavymetalových zpěváků všech dob. Proslulý silným hlasem a zpopularizováním znamení „rohů ďáblových“ v metalové kultuře. Před smrtí byl zapojen do projektu se členy Black Sabbath Tony Iommi, Geezer Butler a Vinny Appice, kteří vystupovali pod názvem Heaven and Hell. Ronnie zemřel 16. května 2010 na rakovinu žaludku.
70 let Richard Gordon Emmett - zpěvák, kytarista a člen kanadské rockové kapely Triumph. Ačkoli je nejlépe známý jako rockový kytarista, jeho styl hry zahrnuje techniky rocku, blues, jazzu, klasiky, bluegrassu a flamenca. Podobně jeho skládání písní a diskografie demonstrují jeho schopnost používat a mísit více žánrů. V dubnu 2005 vyhrál kanadskou Smooth Jazz Award pro kytaristu roku.

11.7. Narození
48 let Samer el Nahhal – v pořadí již čtvrtý baskytarista ve finské hard rockové/heavy metalové skupině Lordi. Vystupuje pod přezdívkou Ox (v překladu do češtiny vůl) Jako každý člen skupiny Lordi i Ox vystupuje v masce. Motiv této masky je stále stejný, i když si ji Ox v roce 2008 a 2010 pozměnil. Jeho maska má motiv Pekelného býka.
64 let Richard Stephen Sambora - americký kytarista a bývalý člen rockové skupiny Bon Jovi. Vedle hry na kytaru také zpíval vokály společně s frontmenem kapely, Jonem Bon Jovim. Působí rovněž jako spoluautor textů a hudby této hudební skupiny.
Umrtí
8 let Otakar „Ota“ Petřina - český kytarista, skladatel, textař, zpěvák a kapelník. v letech 1971–1974 vedl jeho skupinu Bacily. Podílel se na jeho stěžejních albech Tomu, kdo nás má rád a Planetárium. Významnou roli sehrál při přípravě alba 13 HP Petra a Hany Ulrychových.V roce 1978 vydal své debutové album Super – robot, které připravil spolu s kamarádem a textařem Zdeňkem Rytířem. Je to jedno ze dvou vlastních alb, na kterém zpívá. Ve druhé polovině 70. let a první půlce let osmdesátých spolupracoval především se zpěvačkou Petrou Janů. Na její první dvě alba, Motorest a Exploduj!, složil všechny skladby. Písně skládal i jiným interpretům, v menším rozsahu spolupracoval např. s Hanou Zagorovou, Jiřím Kornem, Jitkou Zelenkovou, Petrem Rezkem, Michalem Prokopem nebo Alešem Brichtou. Mezi jeho největší autorské hity patří např. „Nautilus“, „Tenhle vítr jsem měl rád“, „Motorest“ nebo „Marilyn, Good-Bye“.
9 let Tamás Erdélyi, známý jako Tommy Ramone; - maďarsko-americký producent a muzikant židovského původu. Ve skupině Ramones působil jako bubeník, a to od jejího vzniku v roce 1974 do roku 1978, kdy odešel unavený z koncertování. Zemřel na rakovinu žlučovodu. Z původní sestavy Ramones byl posledním žijícím členem.

12.7. Narození
73 let Paul Charles Caravello známý jako Eric Carr, - americký hudebník, v letech 1980 až 1991 bubeník hard rockové skupiny KISS. Podle Bruce Kulicka byl Eric Carr členem skupiny, který je pro fanoušky nejpříjemnější. Odpovídal na každý e-mail od fanoušků, který dostal, a někdy dokonce zavolal fanouškům. Kulick si vzpomíná, že podepisoval autogramy pro fanoušky v mrazivém počasí před jejich hotelem, protože fanoušci nesměli do haly. Během koncertního turné k albu Hot in the Shade začal mít Eric zdravotní problémy. Byl mu diagnostikován nádor na srdci. Podstoupil operaci, při které mu byly odstraněny tumory na pravé srdeční komoře a na plicích. Navzdory radikální léčbě se Ericův zdravotní stav nezlepšoval a 24. listopadu 1991 zemřel ve věku 41 roků, ve stejný den jako frontman skupiny Queen, Freddie Mercury.
49 let - Sharon Janny den Adel - nizozemská zpěvačka a skladatelka, známá jako člen symphonic metalové skupiny Within Temptation. V roce 2017 založila svůj sólový projekt My Indigo, se kterým o rok později vydala stejnojmenné debutové album. Materiál na desce je dle den Adel „velmi osobní“, skládáním písní se vyrovnávala s blíže neuvedenou rodinou krizí.
71 let Philip Taylor Kramer - basový kytarista skupiny Iron Butterfly během sedmdesátých let. Zároveň byl leteckým a počítačovým inženýrem. Spáchal sebevraždu pravděpodobně 12.2.1995.
80 let Christine McVie - anglická rocková zpěvačka, klávesistka a textařka. Svou slávu si získala jako členka skupin Chicken Shack a Fleetwood Mac, vydala i tři svá sólová alba. Zemřela v listopadu 2022 na rakovinu mozku.
56 let John Peter Petrucci - americký rockový kytarista, známý jako zakládající člen progressive metalové skupiny Dream Theater.Je uznávaný jako jeden z nejlepších kytaristů tzv. „mladé generace“ a obdivovaný hlavně díky své perfektní technice a skladatelským schopnostem. Je absolventem známé hudební školy Berklee College of Music v Bostonu.
54 let Jesus " Jesse " Ernesto Pintado Andrade - mexicko-americký kytarista nejlépe známý jako kytarista britské grindcoreové kapely Napalm Death. Pintado začínal v grindcore kapele Terrorizer, kde nahrál album World Downfal, první album s Peteem Sandovalem, který později skupinu opustil a připojil se k Morbid Angel. Pintado se připojil k Napalm Death v roce 1989, kde nahradil kytaristu Billa Steera bezprostředně před nahráváním jejich alba Harmony Corruption. V roce 2004 oficiálně opustil Napalm Death; místo toho, aby ho nahradil, kapela od té doby pokračuje jako čtyřčlenná. Pintado později oživil Terrorizer, naverboval Tonyho Normana z Monstrosity a Anthonyho Rezhawka z Resistant Culture; on a Pete Sandoval byli jedinými původními členy. Kromě Terrorizer a Napalm Death hrál také v Lock Up a Brujeria. V obou kapelách také účinkoval baskytarista Napalm Death Shane Embury. Pintado zemřel v nemocnici Erasmus MC v Rotterdamu v Nizozemsku na selhání jater.
74 let John Kenneth Wetton - anglický zpěvák, baskytarista a kytarista. John Wetton byl profesionálním zpěvákem, hudebníkem a písničkářem již od konce 60. let 20. století. Postupně vystupoval se skupinami jako Mogul Thrash, Family, King Crimson (spolupracoval s přítelem z dětství Robertem Frippem), Roxy Music/Bryan Ferry band, Uriah Heep, UK a Wishbone Ash. Wetton získal světovou popularitu v roce 1982 s nástupem nové skupiny Asia, když skupina prodala miliony kopií svého debutového alba, které se v hitparádě Billboard Hot 100 umístilo na prvním místě. Toto album zůstává dodnes jedním ze čtyř alb, která v tomto žebříčku zůstala na 1. místě po dobu devíti za sebou jdoucích týdnů. Zemřel dne 31. ledna 2017 ve věku 67 let po několikaletém boji s rakovinou tlustého střeva.

14.7. Narození
71 let Chris Cross - anglický hudebník, baskytarista v novovlné kapele Ultravox.
58 let Igor Petrovich Khoroshev - ruský klávesista žijící ve Spojených státech, nejvíce se proslavil jako člen skupiny Yes, v letech 1997 až 2001.
Úmrtí
2 roky Jeffrey Philip LaBar - americký kytarista v glam metalové kapele Cinderella, ve které nahradil původního kytaristu Michaela Schermicka LaBar. Zemřel 14. července 2021 ve věku 58 let. Jeho manželka Debinique Salazar ho objevila v bezvědomí v jejich bytě.
24 let Gary Charles „Gar“ Samuelson - americký hudebník, nejznámější jako bubeník thrashmetalové kapely Megadeth v letech 1984–1987. Podílel se na prvních dvou studiových albech, Killing Is My Business… and Business Is Good! (1985) a Peace Sells… but Who's Buying? (1986). Je považován za jednoho z nejvlivnějších bubeníků thrash metalu, jelikož do něj zakomponoval prvky jazz fusionu. Samuelson zemřel ve věku 41 let, příčinou smrti bylo patrně selhání jater.

15.7. Narození
57 let Jason Bonham - anglický bubeník, syn bubeníka skupiny Led Zeppelin Johna Bonhama. Poprvé hrál na bicí ve čtyřech letech a objevil se společně se svým otcem ve filmu The Song Remains the Same, kde bubnoval na zmenšené bicí soupravě. V sedmnácti letech hrál ve své první kapele, Airrace. V roce 1985 vstoupil do skupiny Virginia Wolf, se kterou vydal dvě alba a absolvoval US turné, kde hráli jako předkapela skupiny The Firm. Dne 12. září 2007 bylo oznámeno, že Jason Bonham by mohl kráčet ve šlépějích svého otce a mohl by hrát na koncertu Led Zeppelin pořádaném na počest Ahmeta Ertegüna 10. prosince 2007 v londýnské O2 aréně. Podle hodnocení od mnoha kritiků byl Jason důstojným nástupcem svého otce. Od roku 2010 hraje se skupinou Black Country Communion.
75 let Thomas Delmer "Artimus" Pyle - americký bubeník, který se nejvíce proslavil jako člen skupiny Lynyrd Skynyrd, se kterou byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame v roce 2006.
71 let Marky Ramone - americký hudebník, nejvíce známý jako člen skupiny Ramones, ale hrál také v dalších pozoruhodných kapelách jako Dust, Wayne County and the Backstreet Boys, Richard Hell & The Voidoids nebo Misfits. I když není původní bubeník, je jediný žijící člen nejdelší sestavy Ramones (15 let), ve které s ním byli: Johnny, Joey a Dee Dee.
67 let Joseph Satriani - americký kytarový virtuóz.Je jedním z nejznámějších rockových kytaristů začátku 21. století. Je známý svou virtuózní technikou hry, osobitým projevem a zvukem. Na kytaru začal hrát jako čtrnáctiletý, inspirovaný hudbou Jimiho Hendrixe. Od roku 1978 učil hru na kytaru. Jeho žáky byli mj.: Steve Vai, David Bryson (Counting Crows), Kirk Hammett (Metallica), Larry LaLonde (Primus), Charlie Hunter a mnoho dalších. V následujících letech hrál s vynikajícími jazzovými hudebníky, což do značné míry ovlivnilo jeho styl hraní. Hrál s Lennie Tristanem, Billym Bauerem a jinými. V 80. letech koncertoval s Mickem Jaggerem a zároveň nahrával s různými skupinami. V 90. letech na několik měsíců zastoupil na koncertech kytaristu Deep Purple – Ritchieho Blackmorea. První sólové album „Not Of This Earth“ vydal v roce 1986. Za několik následujících – „Surfing With The Alien“, „Dreaming No. 11“, „Flying In A Blue Dream“, „The Extremist“, „Super Colossal“ – byl nominován na cenu Grammy. V roce 1996 založil Satriani projekt G3. Kromě něj v něm účinkovali Steve Vai, Brian May, Guthrie Govan, Adrian Legg, Eric Johnson, Yngwie Malmsteen, John Petrucci, Kenny Wayne Shepherd, Paul Gilbert a Robert Fripp. Skupina se stala populárnější velmi vydařenými koncertními turné v USA, Evropě a Japonsku.

16.7. Úmrtí
11 let Jonathan Douglas Lord, D.M. - britský hráč na klavír a Hammondovy varhany. Byl členem skupin Deep Purple, Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods, Santa Barbara Machine Head a Flower Pot Men. Jeho styl je charakteristický kombinováním klasické a rockové hudby. V roce 1968 spoluzaložil kapelu Deep Purple. Jon Lord a Ian Paice byli stálými členy po 34 let, poté Lord v roce 2002 kapelu opustil a nahradil jej Don Airey. V roce 2011 získal titul Doctor of Music. Ve stejném roce spoluzaložil dobročinný projekt WhoCares. Trpěl rakovinou slinivky břišní a zemřel na plicní embolii. Jeho manželka Vickie Lord je dvojčetem manželky Iana Paice jménem Jacky Paice.
27 let John Anthony Panozzo - americký hudebník, známý jako bubeník skupiny Styx. Roky intenzivního pití si začaly vybírat svou daň na jeho játrech. V polovině 90. let, kdy se Styx vydali na jejich první turné s klasickou sestavou z roku 1983, začal bojovat s cirhozou jater, následně krvácel do trávicí soustavy a zemřel na vnitřní krvácení a cirhozu jater ve věku 47 let.

17.7. Narození
74 let Terence Michael Joseph „Geezer“ Butler - britský hudebník a skladatel, nejznámější jako baskytarista a hlavní textař heavymetalové skupiny Black Sabbath. Později hrál se skupinami Heaven & Hell, GZR a s Ozzym Osbournem. Od roku 2018 do roku 2021 byl členem superskupiny Deadland Ritual. Od dětství byl vegetarián, převážně proto, že jeho rodina neměla na maso peníze. Přibližně od roku 1994 je vegan. V roce 2009 se objevil v kampani PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).
76 let Mick Tucker - anglický bubeník. Počínaje rokem 1965 působil ve skupině Wainwright's Gentlemen a zpěvákem byl Ian Gillan,pozdější frontman kapely Deep Purple. Spolu s kytaristou Frankem Torpeyem a baskytaristou Stevem Priestem dali dohromady skupinu Sweetshop. Ta si později zkrátila název na Sweet a v sedmdesátých letech, po příchodu kytaristy Andyho Scotta, uvedla řadu hitových singlů. Mick Turner zemřel na leukemii ve věku 54 let.
Úmrtí
2 roky Zbyněk Bobr Horák - český skladatel, textař (napsal a složil více než 150 písní, z toho 40 pro Argemu), zpěvák a kytarista. V roce 2002 vydal své první sólové album nazvané 'Můj kamarád se vrací'.
2 roky Robert Eugene Steinhardt - americký rockový houslista a zpěvák nejlépe známý pro svou práci se skupinou Kansas, pro kterou byl co-vedoucí zpěvák/ "frontman" a MC spolu s klávesistou Stevem Walshem, od roku 1973 do roku 1982 a od roku 1997 do roku 2006. On a Steve Walsh byli jediní původní členové kapely.

19.7. Narození
56 let Robert Conrad Flynn - americký hudebník nejlépe známý jako hlavní zpěvák a rytmický kytarista heavymetalové skupiny Machine Head. Flynn založil kapelu spolu s Adamem Ducem, Loganem Maderem a Tonym Costanzou, co opustili kapelu Vio-lence.
76 let Sir Brian Harold May CBE - britský rockový kytarista a známý hlavně svým působením v rockové kapele Queen. Kromě hudby se věnuje také astrofyzice, mezi lety 2008–2012 byl kancléřem liverpoolské Univerzity Johna Moorese. Od roku 2011 vystupuje se znovuobnovenou skupinou Queen se zpěvákem Adamem Lambertem pod jménem Queen + Adam Lambert. Zastává se práv zvířat a od prosince 2019 je veganem. V březnu roku 2023 byl králem Karlem III. pasován na rytíře a Brian může od této chvíle používat před jménem oslovení Sir.

20.7. Narození
71 let Jay Jay French - americký kytarista, manažer, hudební producent a zakládající člen heavy metalové skupiny Twisted Sister. Je publicista, autor a motivační řečník, který dohlíží na licencování a práva duševního vlastnictví pro značku Twisted Sister.

21.7. Narození
61 let Lee Aaron (narozená jako Karen Lynn Greening) - kanadská rocková zpěvačka. V 80. a na počátku 90. let měla několik hitů, jako například „Metal Queen“, „Whatcha Do to My Body“ a „Sex with Love“. Poté, co zpívala v hudební produkci, když jí bylo patnáct let, byla požádána, aby se připojila k místní rockové skupině s názvem „Lee Aaron“. V této první inkarnaci kapely zpívala, hrála na alt saxofon a na klávesy a přijala umělecké jméno Lee Aaron.
62 let James Blanco Martin - americký kytarista nejlépe známý pro své členství v rockové kapele Faith No More od roku 1983 do konce roku 1993. Martin byl známý svými dlouhými vlasy, hustým plnovousem a červenou barvou. brýle s obroučkami, které nosil samostatně nebo přes jiné, tmavší brýle.
Úmrtí
37 let Vladimír „Vlado“ Čech - český rockový bubeník a člen skupiny Blue Effect .Svou hudební kariéru začal v roce 1967 v amatérské skupině The Ducks. Krátce se objevil ve skupině Apollobeat a také hrál ve skupině New Force, kde poznal Vladimíra Mišíka. Na podzim 1968 se s Mišíkem stal členem nově založené skupiny Blue Effect, kde působil až do roku 1981. Tehdy s Leškem Semelkou založil skupinu SLS, ve které zůstal tři roky. V roce 1984 se vrátil do skupiny Blue Effect, ale kvůli dlouhodobým problémům s alkoholismem v létě 1985 přestal aktivně hrát.

22.7. Narození
56 let Patrick John Badger - hudebník, zpěvák a skladatel, nejlépe známý jako baskytarista v kapele Extreme .Účinkoval také ve skupinách jako Daemon, In The Pink, Super Trans Atlantic, Tribe of Judah a The Dark Desert Eagles.
54 let Jason Becker - americký kytarový virtuos, který se již jako sedmnáctiletý proslavil v druhé polovině osmdesátých let společně s Marty Friedmanem ve skupině Cacophony. V roce 1987 Cacophony vydala desku Speed metal symphony. V roce 1988 Marty Friedman vydal své první sólové album Dragon's Kiss. I on sám vydal své sólové album Perpetual burn. V roce 1989 Cacophony vydala Go Off!, v roce 1990 onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou a Cacophony oficiálně ukončila svoji činnost.
79 let Rick Davies - americký hudebník, nejvíce známý jako frontman progresivní rockové skupiny Supertramp, od založení v roce 1969, až do roku 1983.
59 let Miroslav Mach - český kytarista, působící ve skupině Arakain od roku 1986.V letech 1984 – 1986 hrál v blackmetalové skupině Törr. Od roku 1986 hrál v kapele Arakain, krátce (1989 – 1990) pak působil ve skupině Alarm, aby se vrátil zpět do Arakainu, kde hraje dosud. Se skupinou Arakain nahrál všechny řadové desky. Rovněž se podílel na sólových deskách Aleše Brichty, Pavly Kapitánové či na desce Czech Masters of Rock Guitar.
63 let John Nicholas " Jon " Oliva - americký zpěvák a hudebník. Je známý především jako spoluzakladatel, klávesista a hlavní zpěvák heavymetalové skupiny Savatage, kterou založil společně se svým mladším bratrem Crissem Olivou. Od roku 1996 je také skladatelem, hudebníkem a zpěvákem v Trans-Siberian Orchestra. Producent Paul O'Neill o Olivovi v mnoha rozhovorech hovořil jako o jediném největším zpěvákovi/hudebníkovi, se kterým kdy pracoval. V dubnu 2016 Oliva prodělal lehká mozková příhoda, ze které se plně zotavil. V březnu 2021 Oliva prozradil, že předloni dva měsíce bojoval s COVID-19.
Úmrtí
16 let Pavla Kapitánová,.česká zpěvačka a autorka recitálů komponovaných ze šansonů s bluesovým podbarvením. Na přelomu 80. a 90. let působila v kapelách GIOM, Backet a formaci Jazz Standard Plzeň. Od 90. let byla angažována v menších rolích pražských muzikálových představeních. Se zpěvákem a producentdem Alešem Brichtou natočila album Nevěřím. Později spolupracovala se skupinou Krutnava okolo Karla Šůchy. Vystupovala také v klubech s cover-kapelou. V letech 2004–2007 zpívala v koncertním programu Tribute to Jimi Hendrix a Janis Joplin s kapelou The Fastbirds. Příležitostně vystupovala se zájezdovou verzí muzikálu Vlasy. Ke spolupráci ji po čase přizval opět Aleš Brichta, s nímž se podílela na jeho řadě Legendy. Zemřela 22. července 2007 při dopravní nehodě tří vozidel na 13,5 kilometru dálnice D8 ve směru na Prahu, když se vracela z rumburského koncertu. Druhou obětí se stala spolujezdkyně. Tato událost přervala její plány na repertoár s vlastní kapelou. V době úmrtí měla roční dceru Marii.
2 roky Pavel Pelc - český hudebník, baskytarista, zpěvák, skladatel a podnikatel. Hrál v brněnských rockových skupinách Speakers, Progres 2 a Futurum. Roku 2008 krátce působil ve znovuobnovené skupině Bronz.

23.7. Narození
60 let Nicholas Menza známější jako Nick Menza - americký hudebník nejvíce známý jako bubeník americké thrashmetalové kapely Megadeth v letech 1989–1998 a krátce v letech 2004 a 2014. Také byl členem jazzové skupiny OHM, kde hrál s ex-kytaristou Megadeth Chrisem Polandem. S Megadeth nahrál 4 alba: Rust in Peace (1990), Countdown to Extinction (1992), Youthanasia (1994) a Cryptic Writings (1997). Spolu s Dave Mustainem, Davidem Ellefsonem a Marty Friedmanem byl členem klasické sestavy Megadeth. 21. května 2016 Menza vystupoval se svou kapelou OHM v jazzovém klubu The Baked Potato v losangeleském předměstí Studio City v Kalifornii. Menza odehrál pouhé tři písně, poté se zhroutil. Byl rychle převezen do nemocnice, kde byl po příjezdu prohlášen za mrtvého. Pitva později ukázala, že příčinou smrti bylo městnavé srdeční selhání. Bylo mu 52 let.
58 let Saul Hudson známý pod pseudonymem Slash, - britsko-americký hudebník a skladatel. Známý především jako sólový kytarista americké rockové skupiny Guns N' Roses, se kterou na konci 80. a začátkem 90. let dosáhl celosvětového úspěchu.
V roce 1993 založil vlastní kapelu Slash's Snakepit, o tři roky později v roce 1996 opustil Guns N' Roses a v roce 2002 spoluzaložil další projekt – kapelu Velvet Revolver, která v prvním desetiletí nového tisíciletí dosáhla úspěchu. Slash vydal čtyři sólová alba: Slash (2010), které představilo řadu hostujících hudebníků, dále Apocalyptic Love (2012), World on Fire (2014) a Living the Dream (2018) nahrál se svojí kapelou Myles Kennedy and the Conspirators. Do Guns N' Roses se vrátil v roce 2016.

24.7. Narození
73 let Mark Clarke - britský muzikant, baskytarista a zpěvák, známý především ze skupin Colosseum a Uriah Heep. V roce 1966 hrál s The Kegmen. Hrál ve skupinách a hrál také na sólových albech Kena Hensleyho. V roce 1975 se připojil k Rainbow, ze kterých ale brzy odešel. Hrál také se skupinou Mountain. V roce 2010 vydal první sólové album.
50 let Dani Filth, vlastním jménem Daniel Lloyd Davey - britský skladatel, vokalista a zakládající člen metalové skupiny Cradle of Filth.
82 let Manny Charlton - skotský kytarista a jeden ze zakládajících členů skotské hardrockové skupiny Nazareth. Ve skupině působil v letech 1968 až 1990.

26.7. Narození
80 let Michael „Mick“Jagger - britský rockový hudebník, herec, skladatel, producent a businessman. Celosvětově se proslavil jako frontman a zpěvák kapely The Rolling Stones, kterou založil s Brianem Jonesem a Keithem Richardsem. Spolu s Richardsem je hlavním autorem písní kapely, během své více než čtyřicet let dlouhé spolupráce napsali takřka 400 písní. V roce 2003 byl britským následníkem trůnu princem Charlesem pasován na rytíře s právem užívat titul Sir.
74 let Roger Meddows Taylor - britský hudebník, zpěvák, a multiinstrumentalista, znám hlavně jako bubeník rockové skupiny Queen. Své druhé jméno Meddows zdědil dle tradice své rodiny, která se přenáší z generace na generaci. Už od počátku měla jeho hra nezaměnitelný zvuk. V anketě rockového rádia Planet Rock z roku 2005 byl zařazen do osmičky nejlepších bubeníků klasického rocku v historii. V roce 2001 byl uveden do Rock and Rollové Síně slávy.
Úmrtí
2 roky Mike Howe - americký heavymetalový zpěvák, který vystupoval s Metal Church a Heretic. Howe zemřel ráno ve svém domě v Eureka v Kalifornii ve věku 55 let. Příčinou smrti byla vyslovená sebevražda.
2 roky Nathan Jonas Jordison - americký bubeník proslavený hlavně ve skupině Slipknot. V několika metalových magazínech byl označen za jednoho z nejlepších bubeníků světa. Na bubny hrál od 10 let, ale raději hrál na kytaru. Jako jediný ze SlipKnoT nepodlehl kouzlu tetování. Joey zemřel dne 26. července 2021 ve spánku ve věku 46 let.
8 let Ladislav Kantor - český politik, zpěvák, hudební dramaturg a organizátor, hudební publicista, hudební režisér a scenárista, textař, pedagog, dlouholetý člen skupiny C&K Vocal a blízký spolupracovník kapelníka této skupiny Jiřího Cerhy.

27.7. Narození
57 let Rex Robert Brown - americký baskytarista, který se nejvíce proslavil spoluprací s americkou heavymetalovou skupinou Pantera, ve které hrál od začátku 80.let až do jejího konce v roce 2003. Spolu s bývalým zpěvákem Pantery Philem se po rozpadu Pantery ihned připojil ke skupině Down, kde nahradil basáka Todda Strange a hrál také na albu Lifesblood for the Downtrodden od americké skupiny Crowbar.. V roce 2022 byl v nové metalové skupině Elegant Weapons.
68 let Bobby Rondinelli - americký rockový bubeník, známý jako člen hard rockových a heavy metalových skupin jako Blue Öyster Cult, Rainbow, Quiet Riot, Black Sabbath nebo Rondinelli.
69 let Mark Stanway - anglický hudebník. Od roku 1980 do konce roku 2016 byl klávesistou progrockové kapely Magnum .
Úmrtí
22 let Leon Russell Wilkeson - americký baskytarista, člen skupiny Lynyrd Skynyrd, ve které hrál od roku 1972 až do své smrti v roce 2001. Na začátku 90. let se přihodilo neštěstí, které málem stálo Wilkesona život. Kytarista Ed King jej nalezl v autobuse kapely silně krvácejícího s podřezaným hrdlem a Wilkeson byl kvapem odvezen do nemocnice. Do dnes se neví, kdo byl viníkem. Wilkeson byl nalezen mrtvý 27. července 2001 v hotelovém pokoji v Ponte Vedra Beach na Floridě. Bylo mu 49 let. Wilkeson zjevně trpěl chronickou poruchou jater a plic, a lékaři bylo shledáno, že zemřel přirozenou smrtí.

28.7. Narození
54 let Michael Amott - britsko-švédský kytarista a skladatel. Žije v Hallandu na jihozápadním pobřeží Švédska. Je zakladatelem metalové skupiny Arch Enemy. Předtím působil ve skupinách Carcass, Carnage, Armageddon, Spiritual Beggars.
69 let Michael Kocáb - český hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel. Absolvoval pražskou konzervatoř a během studií založil rockovou skupinu Pražský výběr, kterou také vede.
69 let Steve J. Morse - americký kytarista známý především svým působením v kapelách Dixie Dregs a Deep Purple. Určitou dobu působil sólově a krátce i se skupinou Kansas. Byl členem Deep Purple od roku 1994 do roku 2022. Od roku 2012 je členem skupiny Flying Colors a v tomtéž roce spolupracoval s projektem G3. Jeho odchod od Deep Purple byl oznámen 23. července 2022, důvodem byla nemoc jeho ženy Janine.
80 let Richard William „Rick“ Wright - britský klávesista a pianista známý především svým působením ve skupině Pink Floyd. I když nebyl tak plodným skladatelem jako jeho spoluhráči Syd Barrett, Roger Waters a David Gilmour, napsal významné hudební party pro klasická alba Pink Floyd jako Meddle, The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here a The Division Bell. Wrightův způsob hry na klávesy obohacoval a oživoval charakteristický „sound“ skupiny Pink Floyd. Wright také často zpíval sbory a příležitostně i sóla na koncertech a při práci se skupinou Pink Floyd ve studiu (nejznámější jsou jeho sóla ve skladbách „Time“, „Echoes“ a na Barretově kompozici „Astronomy Domine“). Wright zemřel na rakovinu ve věku 65 let.
Úmrtí
2 roky Dusty Hill, rodným jménem Joseph Michael Hill - americký baskytarista, klávesista a zpěvák. Svou kariéru zahájil ve druhé polovině šedesátých let jako člen skupiny American Blues a několika dalších skupin, ve kterých hrál s bubeníkem Frankem Beardem. Dvojice se roku 1969 spojila se zpěvákem a kytaristou Billym Gibbonsem a vznikla skupina ZZ Top.

29.7. Narození
70 let Geddy Lee - zpěvák, baskytarista a klávesista rockové skupiny Rush. Jeho styl hry, technika a zručnost s jakou hrál na baskytaru to vše mělo rozhodující vliv na hudebníky rockového a heavy metalového stylu a inspirovali se jím takoví hráči jako Steve Harris ze skupiny Iron Maiden, John Myung z Dream Theater, Les Claypool ze skupiny Primus, a Cliff Burton ze skupiny Metallica. Společně se svým spoluhráčem Lifesonem a bubeníkem Neilem Peartem, byl 9. května 1996 jmenován důstojníkem Řádu Kanady (Order of Canada). Toto trio bylo první rockovou skupinou, které se této cti dostalo jako skupině.
64 let John James Sykes – anglický kytarista, který je nejvíce známý pro spolupráci s hard rockovými skupinami Thin Lizzy a Whitesnake.

30.7. Narození
77 let Jeffrey Hammond - baskytarista rockové skupiny Jethro Tull Po dokončení základní školy se rozhodl pro studium malířství, ale v lednu roku 1971 se přidal k Jethro Tull. V období, kdy členové J. Tull používali na koncertech divadelní kostýmy, začal Jeffrey nosit černo-bíle pruhovaný oblek a hrál na stejně vybarvenou baskytaru, což se stalo jeho poznávacím znamením při koncertních představeních Thick as a Brick. Hammond oblek spálil v prosinci 1975, při odchodu ze skupiny, kdy jej nahradil John Glascock.
Úmrtí
9 let Dick Wagner - americký rockový kytarista a zpěvák. V šedesátých letech byl v různých obdobích frontmanem skupin The Bossmen a The Frost. V letech 1974–1983 byl členem doprovodné skupiny Alice Coopera.Mimo to působil ve skupině Lou Reed. Hrál rovněž na albech Destroyer a Revenge skupiny Kiss, Get Your Wings od Aerosmith a Car Petera Gabriela.

31.7. Narození
63 let Phil McCormack - zpěvák americké rockové kapely Molly Hatchet . McCormack se krátce připojil k Molly Hatchet v roce 1992 jako dočasná náhrada za původního zpěváka Dannyho Joe Browna a stal se členem na plný úvazek v dubnu 1995 poté, co Brown natrvalo odešel ze zdravotních důvodů. Příčinou úmrtí ve věku 58 let byl infarkt.
70 let Hugh Alexander McDowell - anglický violoncellista nejlépe známý pro své členství v Electric Light Orchestra (ELO). McDowell také aranžoval a nahrával pro řadu popových, rockových a jazz-fusion alb, stejně jako spolupracoval na tanečních, filmových a divadelních projektech. McDowell zemřel na rakovinu 6. listopadu 2018.