Kalendárium květen

  • Číst 7365 krát

12.5. Narození
69 let B.B. Borden – bubeník kapel The Marshall Trucker Band a Molly Hatchet
56 let Paul D´Amour – první baskytarista kapely Tool, nyní basák Ministry
62 let Billy Duffy - anglický rockový hudebník židovského a irského původu, nejlépe známý jako kytarista skupiny The Cult .
63 let Ray Gilen - byl americký zpěvák a hráč na harmoniku, který se nejvíce proslavil ve skupině Badlands. Krátce také hrál ve skupinách Black Sabbath a Phenomena. Gillen zemřel na nemoc související s AIDS v newyorské nemocnici 1. prosince 1993.
55 let – Myke Gray – kytarista Skin, v minulosti Jagged Edge a Bruce Dickinson
65 let – Jarmila Koblicová - zpěvačka, Hudba Praha
75 let – Ivan Kral - byl český hudebník, který proslul jako kytarista a baskytarista skupiny Patti Smith Group v 70. letech 20. století a spolupracé s Iggy Popem Byl také jedním z režisérů dokumentárního filmu The Blank Generation z roku 1976 a byl nominován na Českého lva v roce 2001 v kategorii Nejlepší hudba k filmu Cabriolet. Dne 2. února 2020 Ivan Král zemřel v Ann Arbor na rakovinu ve věku 71 let. Nedlouho po jeho smrti vyšlo album Smile složené z demonahrávek, které dokončil před svou smrtí.
65 let – Eric Singer - americký bubeník. Od roku 1991 je spojen s hardrockovou kapelou Kiss , vystupoval také s umělci jako Black Sabbath , Alice Cooper , Lita Ford , Badlands , Brian May a Gary Moore a také se svou vlastní skupinou ESP . Během své kariéry se Singer objevil na více než 75 albech a 11 EP.
75 let – Stve Winwood - anglický hudebník, zpěvák a skladatel, jehož žánry zahrnují blue-eyed soul , rhythm and blues , blues rock a pop rock. Ačkoli je Winwood primárně kytarista, hráč na klávesové nástroje a zpěvák, s výrazným, oduševnělým vysokým tenorovým hlasem, hraje zdatně na další nástroje, včetně bicích, mandolíny, baskytary a saxofonu. Winwood byl integrálním členem tří skupin 60. a 70. let: Spencer Davis Group , Traffic a Blind Faith
Úmrtí
20 let – Richard Kybic - český rockový kytarista, zpěvák a skladatel. Známý je především svým účinkováním ve skupinách Bumerang a Turbo. Zemřel ve věku 53 let na rakovinu.

13.5. Narození
61 let – Carl Albert - byl americký zpěvák, hlavní zpěvák heavymetalové skupiny Vicious Rumors.
56 let – Chuck Schuldinger - americký zpěvák, hudební skladatel a kytarista známý především z metalových kapel Death a Control Denied. Je považován za duchovního otce death metalu. Britský časopis Kerrang! ho v lednu 2002 označil za „jednu z největších osobností v historii metalu“. Mezi jeho největší hudební inspirace patřily kapely jako Iron Maiden, Kiss, Billy Idol a později i Slayer a Metallica. V roce 1999 mu byla diagnostikována rakovina mozku a ihned začal podstupovat radioterapii. Od té doby nejrůznější kapely pořádaly benefiční koncerty na podporu Schuldinera a na pokrytí jeho výdajů za léčbu. Chuck Schuldiner však svůj boj s rakovinou prohrál a 13. prosince 2001 zemřel. Bylo mu 34 let.
Úmrtí
11 let – Donald Duck Dunn - americký baskytarista, hudební producent, skladatel a herec. V šedesátých letech byl členem skupiny Booker T. & the M.G.'s, se kterou byl v roce 1992 uveden do Rock and Roll Hall of Fame. Později hrál pro Stax Records a hrál tak na nahrávkách hudebníků jako jsou The Blues Brothers, Muddy Waters, Freddie King, Albert King, Neil Young, Jerry Lee Lewis, Eric Clapton, Tom Petty, Creedence Clearwater Revival, Rod Stewart nebo Bob Dylan. Zemřel ve věku 70 let.
1 rok - Ricky Gardiner - byl skotský kytarista a skladatel. Od 70. let 20. století Gardiner hrál a skládal v různých hudebních stylech, včetně ambientu , klasiky a rocku. Spolupracoval s D.Bowiem a Iggym Popem. Zemřel ve věku 73 let po dlouhém boji s Parkinsonovou chorobou.

14.5. Narození
61 let – Ian Astbury - anglický rockový zpěvák a textař. Svou hudební kariéru započal v roce 1981 se skupinou Southern Death Cult, ze které později vzešla kapela The Cult, ve které Astbury působí dodnes.
61 let – CC DeVille - americký kytarista nejlépe známý jako člen rockové kapely Poison . V roce 2015 VH1 zařadil DeVille na první místo ve svém seznamu nejvíce podceňovaných hair-metalových kytaristů 80. let
64 let – Steve Hogarth - zpěvák, který zpívá v britské progresivní rockové kapele Marillion od roku 1988, kdy nahradil Fishe.
57 let – Michael Inez - americký kytarista, baskytarista a saxofonista. Působil ve skupině Alice in Chains jako baskytarista (nahradil Mika Starra). Dále ve skupinách Slash's Snakepit, Black Label Society a Spys4Darwin. V letech 2002–2006 byl členem skupiny Heart.
59 let – Eric Peterson - americký hudebník, nejlépe známý jako rytmický kytarista americké thrash metalové kapely Testament a je jediným zbývajícím původním členem kapely, která poprvé začala v roce 1983 pod názvem Legacy. On a hlavní zpěvák Chuck Billy jsou jediní členové, kteří se objevili na všech studiových albech kapely.
70 let – Paul Shortino - americký rockový zpěvák a hudebník, který zpíval pro Rough Cutt / The Cutt, Quiet Riot , Bad Boyz a Shortino. Shortino nahrál hlavní vokály pro Heavy Metal benefiční projekt Hear 'n Aidv roce 1985. Singl tohoto projektu, „Stars“, obsahuje také hlavní vokály heavymetalových zpěváků Ronnieho Jamese Dia , Roba Halforda , Geoffa Tatea , Dona Dokkena , Kevina DuBrowa , Erica Blooma a Davea Menikettiho . Shortino je v současné době členem kapely King Kobra.
Úmrtí
24 let – William Tucker - americký kytarista, jehož zásluhy zahrnovaly práci s Ministry 14. května 1999 byl 38letý Tucker nalezen mrtvý ve svém bytě po zjevné sebevraždě poté, co si vzal přemíru předepsaných prášků a podřízl si hrdlo.
8 let – B.B. King - americký bluesový zpěvák, skladatel, kytarista a hudební producent. Představil sofistikovaný styl sólování založený na tekutém ohýbání strun , třpytivé vibrato a staccato , které ovlivnilo mnoho pozdějších bluesových hráčů na elektrickou kytaru . AllMusic uznal Kinga jako „jednoho nejdůležitějšího elektrického kytaristu poslední poloviny 20. století“. King zemřel ve věku 89 let v Las Vegas

15.5. Narození
68 let – Martin Kraus - český rockový zpěvák a frontman skupiny Krausberry, kterou založil v roce 1984 po odchodu z Bluesberry.
70 let – Mike Oldfield - anglický kytarista, multiinstrumentalista, skladatel, producent a příležitostný zpěvák. V jeho skladbách se snoubí styly rocku, New Age, etno, world music a klasické hudby. Mezi jeho nejznámější díla patří debutové album Tubular Bells (1973) či písně „Moonlight Shadow“ z roku 1983 a „To France“ z roku 1984.
75 let – Gary Thain - byl rockový baskytarista, známý hlavně z působení v britské skupině Uriah Heep. Hrál na čtyřech studiových albech: Demons & Wizards, The Magician's Birthday , Sweet Freedom , Wonderworld a jednom „live“ albu: Uriah Heep Live.Během jeho posledního turné s Heep utrpěl elektrický šok a byl vážně zraněn. Kvůli drogové závislosti se jeho zdravotní stav nezlepšoval a tak Thain nebyl schopen pokračovat v práci s Uriah Heep, byl proto nahrazen bývalým baskytaristou a vokalistou skupiny King Crimson, Johnem Wettonem.Gary Thain zemřel na předávkování drogami 8. prosince 1975.
71 let – František Kotva – český kytarista. Vyučený malíř pokojů, který se živil i jako kotelník, začínal v zábavových kapelách Variace a Markýz John. Hrál i v kapele zpěvačky Evy Hurychové a do roku 1983 působil v Hevalu. Většinu druhé poloviny 80. let pak strávil v Tangu, kde plnil úlohu označenou jako "kytara-řev". K popu se vrátil jako doprovod Marcely Holanové, ale jeho jméno bude navždy spojeno především s působením ve Žlutém psu, přestože si odskočil například k Ivanu Hlasovi and His Boys nebo k projektu Ondřeje Hejmy L.L. Jetel a natočil album bluesových hitů s projektem Los Losos. Zemřel v noci z 18 ba 19.března 2007.

16.5. Narození
77 let – Robert Fripp - britský kytarista, producent a hudební skladatel, známý jako jediný stálý člen progressive rockové skupiny King Crimson. Jeho dílo překlenující čtyři desetiletí prošlo několika hudebními styly. Fripp se umístil na 42. místě v anketě časopisu Rolling Stone „100 nejlepších kytaristů všech dob“.
48 let – Tony Kakko - zpěvák a textař finské power metalové kapely Sonata Arctica, ke které se připojil v roce 1996. V roce 2001 si zazpíval i s kapelou Nightwish, ve které se jako host podílel na EP Over the Hills and Far Away. V živém vystoupení pak zpíval v duetu s Tarjou Turunen píseň "Beauty and the Beast". V roce 2015 s Nightwish vystoupil na festivalu Rock in Rio.
76 let - Darrell Antony Sweet byl bubeník skotské hard rockové skupiny Nazareth a její spoluzakládající člen. Zemřel na infarkt v roce 1999, během koncertního turné k albu Boogaloo. Skupina přijela do amfiteatru ve městě New Albany v Indianě a když se 51letému Sweetovi udělalo špatně, byl převezen do Floyd Memorial Hospital v New Albany, kde lékař konstatoval smrt. Po Sweetovi zůstala vdova Marion a syn s dcerou. Ve skupině Nazareth jej nahradil syn Pete Agnewa, Lee Agnew.
Úmrtí
13 let – Ronnie James Dio - byl americký metalový zpěvák s italskými kořeny, který je známý především účinkováním ve skupinách Black Sabbath, Rainbow, Elf a svou vlastní skupinou Dio. Jeho dalším projektem je organizace Hear 'n Aid. Je považován za jednoho z nejschopnějších a technicky nejnadanějších heavymetalových zpěváků všech dob. Proslulý silným hlasem a zpopularizováním znamení „rohů ďáblových“ v metalové kultuře. Před smrtí byl zapojen do projektu se členy Black Sabbath Tony Iommi, Geezer Butler a Vinny Appice, kteří vystupovali pod názvem Heaven and Hell. Ronnie zemřel 16. května 2010 na rakovinu žaludku. Vystupoval například ve filmu Králové ro(c)ku, kde hrál sebe samého – metalového boha, k němuž se hlavní hrdina modlil. Na Festivalu Masters of Rock 2010 ve Vizovicích byla po něm na jeho počest pojmenováno hlavní pódium.

17.5. Narození
55 let - Dave Abbruzzese - je nejznámější ze svého působení v americké rockové skupině Pearl Jam od roku 1991 do 1994. V roce 1991, krátce před vydáním debutového alba Ten nahradil bubeníka Daveho Krusena. Hrál na následujících nahrávkách kapely: Vs. a Vitalogy.
74 let - Bill Bruford, je anglický bubeník. Byl původním bubeníkem velmi úspěšné progressive rockové skupiny Yes a byl důležitou osobností v progressive rockovém hnutí. Bruford vystupoval s řadou populárních skupin od začátku 70. let a vystupoval jako bubeník na turné skupiny Genesis. Od roku 1972 do roku 1997 byl Bruford bubeníkem v progressive rockové skupině King Crimson.
65 let – Paul DiAnno - bývalý zpěvák heavy metalové skupiny Iron Maiden, ve které účinkoval mezi lety 1978 až 1981. Z Iron Maiden byl roku 1981 vyhozen kvůli alkoholu a drogám; poté vydal mnoho alb ať už sólově nebo jako člen skupin jako Gogmagog, Di'Anno, Battlezone, Praying Mantis a Killers.
80 let – János Kobor - maďarský hudebník a zpěvák, známý především jako člen rockové skupiny Omega. Byl též přezdíván Mecky. Kóbor se těšil po celý život dobrému zdraví a nikdy vážně neonemocněl. To ho vedlo k přesvědčení, že má silnou imunitu a nenechal se proti nemoci covid-19 očkovat. Avšak v listopadu 2021 se nakazil a po krátkém pobytu v nemocnici 6. prosince na covid-19 zemřel.
58 let - Michael Trent Reznor - americký hudebník, hudební producent a filmový skladatel. Jako zpěvák a multiinstrumentalista je nejvíce známý jako zakladatel a hlavní skladatel Nine Inch Nails,
Úmrtí
19 let – Alex Nelson - Kytarista hudební skupiny „Lizzy Borden“ se skupinou hrál v roce 1986 a znovu v roce 2002. Nelson byl zabit při autonehodě v Palm Springs na Floridě v květnu 2004 ve věku 40 let.
6 let – Chris Cornell - americký rockový zpěvák a hudebník, zpěvák skupiny Soundgarden (1984–1997, 2010–2017). Působil i ve skupině Audioslave (2001–2007), ale je významný i svou samostatnou tvorbou. Byl znám také pro svůj hlasový rozsah čítající 4 oktávy. Dne 18. května 2017 byl nalezen mrtev krátce poté, co odehrál koncert v Detroitu. Cornellova manželka Vicky Karayiannis, která popírala, že by měl v poslední době deprese či sebevražedné sklony, se mu nemohla dovolat, poprosila tedy jeho blízkého přítele Martina Kirstena (osobního strážce), aby ho šel zkontrolovat na hotelový pokoj komplexu MGM Grand Detroit. Po vyražení dveří našel nehybné Cornellovo tělo na podlaze v koupelně. Přivolaní záchranáři už jen mohli konstatovat smrt a mrtvé tělo následně převezli na patologii. Příčinou smrti byla sebevražda oběšením.

18.5. Narození
48 let . Peter Iwers - švédský hudebník a současný baskytarista The Halo Effect . Byl členem švédské heavymetalové skupiny In Flames od jejich alba Colony z roku 1999 až do jejich alba Battles z roku 2016 , kde původně nahradil Johana Larssona , který odešel po Whoracle z roku 1997 . V letech 2017 až 2018 byl také baskytaristou skupiny Cyhra s bývalým kolegou z kapely In Flames Jesperem Strömbladem .
75 let – Oldřich Říha - český hudebník, frontman české rockové skupiny Katapult. Svoji hudební kariéru započal již v roce 1963, kdy postupně hrál ve skupinách Meteor, Shadows, Memphis, Black Stars, Flemings, Lylis, Sinners, Cathedral a Mahagon. František Ringo Čech jej v roce 1972 přivedl do vlastní skupiny Shut Up, kde se u mikrofonu střídali zpěváci Viktor Sodoma a Jiří Schelinger. Říha ve skupině setrval až do roku 1975, kdy byl vyhozen a on se vrátil do skupiny Mahagon, ve které hrál se svým dlouholetým kamáradem Jiřím „Dědkem“ Šindelářem.Po přejmenování skupiny na Katapult se frontman Říha stal autorem takřka veškerého hudebního materiálu skupiny a měl tak výrazný podíl na úspěších skupiny, za které se rozhodně dají považovat dvě vítězství v anketě Zlatý slavík (1979, 1980), prodej přes 1.000.000 nosičů hudby či koncerty s legendárními kapelami Deep Purple, Sweet, Slade, Status Quo.
58 let – Ingo Schwichtenberg - byl bubeníkem a jedním ze zakládajících členů německé speedmetalové skupiny Helloween.Schwichtenberg byl z kapely vyhozen v roce 1993 během turné k novému albu s názvem Chameleon. Tento krok byl zdůvodněn jeho závislostí na alkoholu a drogách (kokainu a hašiši). Schwichtenberg také trpěl schizofrenií. Několikrát odmítl léčení. Paradoxně pomocnou ruku mu nabídl právě Hansen, který měl pro něj místo ve skupině Gamma Ray. Podmínkou však bylo, že Ingo půjde na léčení a nebude užívat drogy. Schwichtenberg ale nebyl schopen vymanit se z drogové závislosti a v roce 1995 spáchal sebevraždu
74 let – Rick Wakeman - britský rockový klávesista, hudební skladatel a písničkář, známý ze svého působení v progressive rockové skupině Yes. Původně vystudoval klasické piano, avšak byl průkopníkem v používání elektronických varhan a ve spojování rockové skupiny s orchestrem a pěveckým sborem. Své první elektronické varhany Minimoog si koupil od herce Jacka Wilda. Wakeman varhany koupil za poloviční cenu, protože Wild si myslel že varhany nejsou plně funkční. Uvádí pravidelnou rozhlasovou show na Planet Rock. Je považován za jednoho z nejlepších klávesistů všech dob.
Úmrtí
43 let – Ian Curtis - byl spoluzakladatel, zpěvák, textař a frontman kapely Joy Division. Jeho hudebním vzorem byl David Bowie a Iggy Pop, jehož desku The Idiot si údajně pustil těsně před sebevraždou. Od roku 1977 působil v Joy Division jako zpěvák, kytarista, skladatel a textař. Při vystupování Ian „vynalezl“ jedinečný taneční styl, který připomínal epileptický záchvat, jímž ve svém životě doopravdy trpěl (epileptický záchvat Corrine Lewisové, ženy trpící epilepsií, jež za ním přišla do práce, aby získala zaměstnání, ho údajně inspirovala k napsání písně She's Lost Control) – publikum při vystoupeních si tak nemohlo být jisto jestli tancuje, nebo má opravdu záchvat. Několikrát se v průběhu koncertu přímo na pódiu zhroutil a musel být odnesen.Lékaři mu proti záchvatům předepsali množství léků, jelikož si sami nebyli jistí, jaký medikament bude fungovat. Frustrovaný Ian však nevěřil v naději na vyléčení, čím dál více propadal depresím a alkoholu. Jeho zdraví se ke konci života v souvislosti s častým vystupováním kapely zhoršovalo. 18. května 1980 spáchal ve svém bytě sebevraždu oběšením na prádelní šňůře. Stejným způsobem skonala i anglická dramatička Sarah Kane, jejímž idolem byl právě Ian Curtis a jehož hudbu si před sebevraždou pouštěla.

19.5. Narození
74 let – John Dusty Hill - byl americký baskytarista, klávesista a zpěvák.Svou kariéru zahájil ve druhé polovině šedesátých let jako člen skupiny American Blues a několika dalších skupin, ve kterých hrál s bubeníkem Frankem Beardem. Dvojice se roku 1969 spojila se zpěvákem a kytaristou Billym Gibbonsem a vznikla skupina ZZ Top.
62 let – Cuy Man Dude - americký hudebník, který byl nejznámější na přelomu 80. a 90. let 20. století poté, co jeho stejnojmenná kapela vznikla v Los Angeles v Kalifornii v roce 1988. Než se vydal na sólovou dráhu, hrál na kytaru pro Michael Angelo Band a byl součástí superskupiny The Dudes of Wrath v roce 1989. Na počátku 90. let působil jako hudebník a producent v Československu, na dvou albech spolupracoval s Milošem "Dodo" Doležalem .
46 let – Teemu Raimoranta - byl finský metalový hudebník. Byl zakládajícím kytaristou finské folk metalové skupiny Finntroll spolu se zpěvákem Janem „Katlou“ Jämsenem . Ve Finntroll působil jako kytarista až do své smrti v roce 2003. Hrál také v Thy Serpent , Barathrum a Impaled Nazarene Zemřel 16. března 2003 po pádu z mostu Kaisaniemi v Helsinkách v opilosti.
72 let – Joey Ramone - byl zpěvák a skladatel americké punk rockové skupiny Ramones. On a kytarista Johnny Ramone byli jediní, kteří vydrželi po celou dobu existence Ramones. Po rozpadu Ramones se podílel na mnoha projektech, například dělal manažera a producenta skupině The Independents. Joey zemřel 15. dubna 2001 v New Yorku v Presbyteriásnké nemocnici na rakovinu lymfatických žláz. S rakovinou bojoval více než čtyři roky, avšak marně.
69 let – Phil Rudd - australský bubeník, člen australské hard rockové kapely AC/DC. Členem AC/DC byl v letech 1975 až 1983, kdy byl z kapely vyhozen. Do kapely se pak vrátil v roce 1994 a působil v ní do konce roku 2014. V roce 2020 se do kapely znovu vrátil a nahrál s ní album Power Up Po odchodu baskytaristy Marka Evanse je jediným členem AC/DC, který se narodil v Austrálii. V roce 2014 vydal své první sólové album Head Job.[1] V listopadu 2014 byl obviněn z pokusu o zorganizování vraždy, ale byl propuštěn pro nedostatek důkazů. V platnosti však zůstalo jeho obvinění za vyhrožování smrtí a držení drog.
76 let - Peter Dennis Blandford "Pete" Townshend - anglický rockový hudebník, skladatel, multiinstrumentalista, zpěvák a spisovatel, známý především jako kytarista a skladatel rockové kapely The Who, ale také svou sólovou kariérou.
74 let - Larry Wallis - britský kytarista, skladatel a hudební producent. Nejvíce se proslavil jako člen skupin Pink Fairies, Motörhead a UFO. Zemřel ve věku 70 let.

20.5. Narození
73 let - Warren Reginald Cann - kanadský bubeník, programátor bicích automatů a skladatel, nejlépe známý jako zakládající člen britské new wave kapely Ultravox, pro kterou byl jedním z hlavních skladatelů.
79 let – Joe Cocker - byl anglický rockový a bluesový zpěvák, nositel Řádu britského impéria. Známým se stal v 60. letech 20. století díky svému charakteristickému chraplavému hlasu a cover verzím populárních písniček. V roce 1961 začal kariéru zpíváním po sheffieldských hospodách. Roku 1969 se objevil ve Woodstocku.Obdržel několik ocenění včetně Grammy Award 1983 za píseň Up Where We Belong, kterou nazpíval společně s Jennifer Warnesovou. Časopis Rolling Stone jej zařadil na 97. místo nejlepších zpěváků všech dob. Zemřel 22. prosince 2014, podlehl rakovině plic
Úmrtí
10 let - Raymond Daniel Manzarek Jr., původně Manczarek - byl americký hudebník a skladatel, který se proslavil jako zakladatel a klávesista skupiny The Doors. Je považován za jednoho z nejlepších a nejvlivnějších rockových klávesistů v historii.

21.5. Narození
76 let – Steve Currie - byl anglický hudebník, který byl známý především jako baskytarista a dlouholetý člen anglické glamrockové kapely T. Rex. Zatímco pracoval pro místní daňový úřad, Currie hrál s místní skupinou Grimsby „The Rumble Band“. Zemřel při autonehodě 28. dubna 1981, když se vracel do svého domova poblíž Vale de Parra, Algarve , Portugalsko.
76 let – Bill Champlin - americký zpěvák, hudebník, aranžér, producent a skladatel. V roce 1965 založil kapelu Sons of Champlin, která vystupuje dodnes, a v letech 1981 až 2009 byl členem kapely Chicago.
80 let . Miki Volek - byl český rokenrolový zpěvák, kytarista, pianista, skladatel a showman, přezdívaný král českého rokenrolu. Existují dohady, že biologickým otcem Volka by mohl být spisovatel František Kožík, se kterým měla jeho matka v době okolo Michalova narození velmi úzký přátelský vztah. Ten na přímý dotaz tuhle tezi sice odmítl potvrdit, svoji odpověď ale formuloval tak, že to z ní vyplývá jako dobře možné. Jeho zájem o rokenrol vzbudil roku 1956 článek o Elvisi Presleym v časopise Dikobraz, ve kterém se psalo o „novém úpadkovém hudebním stylu, vzniklém v prohnilém imperialismu. Miki Volek zemřel začátkem srpna 1996 ve svém bytě v Praze 7 ve Veletržní ulici. Pravděpodobnou příčinou smrti bylo krvácení do jícnu jako následek dlouhodobého nadměrného požívání alkoholu. Jeho mrtvé tělo bylo nalezeno až 14. srpna.
Úmrtí
7 let – Nick Menza - byl americký hudebník nejvíce známý jako bubeník americké thrashmetalové kapely Megadeth v letech 1989–1998 a krátce v letech 2004 a 2014. Také byl členem jazzové skupiny OHM, kde hrál s ex-kytaristou Megadeth Chrisem Polandem. 21. května 2016 Menza vystupoval se svou kapelou OHM v jazzovém klubu The Baked Potato v losangeleském předměstí Studio City v Kalifornii. Menza odehrál pouhé tři písně, poté se zhroutil. Byl rychle převezen do nemocnice, kde byl po příjezdu prohlášen za mrtvého. Pitva později ukázala, že příčinou smrti bylo městnavé srdeční selhání. Bylo mu 52 let.
22 let - Tommy Eyre - byl anglický klávesista z anglického Sheffieldu, který se objevil na deskách Joe Cockera, Johna Martyna, Garyho Moora, Michaela Schenkera, Sensational Alex Harvey Band, Greg Lake, B.B. King, John Mayall, Ian Gillan, Gerry Rafferty, Tracy Chapman a Wham! . Zemřel na rakovinu jícnu v Los Angeles dne 23. května 2001 ve věku 51 let.

22.5. Narození
80 let – Hilton Valentine - byl anglický hudebník a skladatel, nejvíce známý jako zakládající člen a kytarista skupiny The Animals.Zemřel ve věku 77 let.
56 let - Dan Roberts (narozený 22. května 1967) je baskytarista kanadské rockové kapely Crash Test Dummies. Jako nadšený amatérský kuchař vyhrál v roce 2006 cenu časopisu Canadian Living 'Kuchař roku'
57 let – Kenny Hickey - americký kytarista, bývalý člen gothic metalové skupiny Type O Negative.

23.5. Narození
76 let – Bill Hunt – hráč na klávesy The Electric Light Orchestra a spoluzakládal kapelu Wizzard.

24.5. Narození
76 let - Albert Thomas Bouchard - americký hudebník. Je zakládajícím členem a původním bubeníkem hardrockové kapely Blue Öyster Cult a současným bubeníkem The Dictators.
47 let - Alessandro Cortini - italský hudebník nejlépe známý jako hráč na klávesy, kytaru a baskytaru v kapele Nine Inch Nails. Cortini je také frontmanem elektronické alternativní kapely SONOIO z Los Angeles.
77 let - Steve Upton - bývalý bubeník a zakládající člen rockové skupiny Wishbone Ash, ve které působil v letech 1969–1990. Jeho přesná hra na bicí byla klíčovým prvkem zvuku skupiny. Byl jedním z prvních bubeníků, kteří hráli v otevřené poloze. Je levák.
Úmrtí
21 let – Tony Bono – baskytarista, nejvíce známý z kapely Whiplash. Zemřel v 38 letech na infarkt.
13 let - Paul Dedrick Gray, také známý jako #2 nebo "The Pig" - americký hudebník, nejvíce známý jako baskytarista metalové skupiny Slipknot. Příčinou jeho smrti ve věku 38 let bylo shledáno předávkování morfinem a léky proti bolesti.

25.5. Narození
54 let - Glen Drover - kanadský heavymetalový kytarista z Ottawy v Ontariu. Je nejlépe známý jako bývalý hlavní kytarista Megadeth a King Diamond, spolu se svým bratrem Shawnem Droverem, který také vystupoval s Megadeth.
75 let – Klaus Meine - zpěvák hard rockové, německé skupiny Scorpions. Klaus napsal většinu textů k písním od Scorpions, například k Wind of Change a spolu s Rudolfem Schenkerem, který k nim většinou složil hudbu, jsou považovaní za autorské jádro skupiny.
47 let – Sandra Nasic - je zpěvačkou rockové skupiny Guano Apes. Po otci zdědila chorvatské kořeny.
73 let - Robert Eugene Steinhardt - byl americký rockový houslista a zpěvák nejlépe známý pro svou práci se skupinou Kansas, pro kterou byl co-vedoucí zpěvák/"frontman" a MC spolu s klávesistou Stevem Walshem, od roku 1973 do roku 1982 a od roku 1997 do roku 2006. Steinhardt zemřel v nemocnici v Tampě na Floridě na komplikace akutní pankreatitidy 17. července 2021 ve věku 71 let.

26.5. Narození
59 let – Lenny Kravitz - americký zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista, herec a producent, jehož „retro“ styl spojuje rock, soul, funk, reggae, hard rock, psychedelii, folk a baladu. K hlavním i doprovodným vokálům ve studiu často hraje na kytaru, baskytaru, bicí, klávesy a perkuse.
75 let – Stevie Nicks - americká zpěvačka a skladatelka, známá svým účinkováním v hudební skupině Fleetwood Mac i svou sólovou kariérou.
78 let - Garry Dennis Peterson - kanadský bubeník, který je dlouhodobým členem kanadské rockové skupiny The Guess Who. Spolu s Randy Bachmanem také nahrával a cestoval s další kanadskou rockovou kapelou Bachman–Turner Overdrive v letech 1984–1986.
Úmrtí
11 let – Aleš Zimolka - byl český hudebník a automobilový závodník. V devadesátých letech hrál se skupinou Markýz John. Ještě dříve hrál se skupinou Pedál. Později hrál se skupinami Empire, Merlin, Asonance, Humbuk a dalšími. Dne 26. května 2012 utrpěl vážná zranění při Rallye Český Krumlov, následně byl převezen do českobudějovické nemocnice, kde zemřel.
1 rok – Alan White - byl anglický rockový bubeník. Od roku 1972 působil v progressive rockové skupině Yes, spolupracoval také s mnoha umělci, mezi něž patří například John Lennon, George Harrison, Joe Cocker, Ginger Baker a The Ventures. Zemřel ve věku 72 let.
17 let – Vincent McAllister – byl americký kytarista kaepla Macabre a Pentagram.

27.5. Narození
59 let – Bob Heathcote – byl americký baskytarista Suicidal Tendencies. Zemřel ve věku 58 let na následky zranění z nehody na motorce.
57 let – Sean Kinney - americký rockový bubeník, známý především jako člen skupiny Alice in Chains.
52 let – Sean Reinert - byl americký hudebník. Byl bubeníkem rockové skupiny Æon Spoke a bubeníkem a zakládajícím členem progresivní metalové skupiny Cynic až do odchodu z kapely v září 2015. Reinert zemřel 24. ledna 2020 na rupturu aorty

28.5. Narození
78 let – John Fogerty - zpěvák, písničkář a kytarista skupiny Creedence Clearwater Revival.
60 let - Gavin Harrison - britský bubeník a perkusionista. V roce 1983 hrál na bicí v britské progressive rockové skupině Renaissance, roku 1994 hrál na koncertech skupiny Level 42. Roku 2002 se stal členem skupiny Porcupine Tree, kde působí dosud a se kterou vydal čtyři studiová alba.
74 let – Wendy O Williams - byla americká skladatelka, herečka a rocková zpěvačka, která hrála a zpívala v punkrockové kapele Plasmatics. Producentem její první desky byl Gene Simmons z kapely Kiss. V roce 1998 spáchala sebevraždu blízko svého domova.

29.5. Narození
60 let – Blaze Bayley - anglický heavy metalový zpěvák a skladatel. Kariéru započal v roce 1984 jako zpěvák hard-rockové kapely Wolfsbane. Společně vydali čtyři studiové desky a jednu desku ze živých koncertů. Když v roce 1993 odešel zpěvák Bruce Dickinson ze skupiny Iron Maiden, Blaze roku 1994 nahradil jeho místo. Díky tomu se i rozpadla skupina Wolfsbane. V lednu 1999 se do Iron Maiden znovu vrátil Bruce Dickinson a tak se Blaze vydal na sólovou dráhu - hned v březnu téhož roku založil skupinu s názvem BLAZE.
78 let – Gary Brooker - byl britský zpěvák a klávesista. Byl členem skupiny The Paramounts. V roce 1967 spoluzaložil skupinu Procol Harum, se kterou hrál až do jejího rozpadu v roce 1977. Je autorem jednoho z největších hitů všech dob, skladby A Whiter Shade of Pale. Zemřel v roce 2022.
72 let – Miloš Morávek -. český rockový kytarista, hudebník a podnikatel. Známý je jako člen brněnských skupin Progres 2, Futurum, Kern a Synkopy.
68 let – Mike Porcaro - byl americký baskytarista známý pro svou práci s rockovou kapelou Toto. V roce 2007 odešel z turné v důsledku diagnózy amyotrofické laterální sklerózy. Zemřel ve svém domě v Los Angeles 15. března 2015 ve věku 59 let.
Úmrtí
3 roky – Bob Kulick - byl americký rockový kytarista. V letech 1991 až 1995 hrál ve skupině W.A.S.P., s níž nahrál alba The Crimson Idol a Still Not Black Enough. Spolupracoval s řadou dalších hudebníků, mezi které patří Paul Stanley, Alice Cooper nebo Lou Reed. V roce 2017 vydal své vůbec první sólové album nazvané Skeletons in the Closet. Podíleli se na něm například jeho bratr Bruce, Dee Snider, Rudy Sarzo či Vinny Appice. Zemřel ve věku 70 let.

30.5. Narození
59 let – Tom Morello - americký kytarista a držitel ceny Grammy, který se proslavil v kapelách Rage Against the Machine a Audioslave. Je znám také pod svým alter egem The Nightwatchman. Ze všech členů RATM je nejstarší.

31.5. Narození
75 let – John Bonham - byl britský bubeník a člen rockové kapely Led Zeppelin. Byl proslulý výkonnou a rychlou pravou nohou, charakteristickým zvukem a citem pro rockovou hudbu. Všeobecně je ostatními hudebníky a kritiky uznáván jako jeden z největších bubeníků v historii rockové hudby a jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších hudebníků své éry. Bonham je popsán v Encyclopædia Britannica jako "jedinečný příklad pro všechny hard-rockové bubeníky, kteří by jej měli následovat" Bonham se dožil věku 32 let a zemřel 25. září 1980 na následky plicního edému způsobeného vdechnutím zvratků ve spánku. Po jeho smrti se zbývající členové rozhodli Led Zeppelin rozpustit, protože Bonhama považovali za nenahraditelného bubeníka.
59 let – Scotti Hill - americký hudebník nejlépe známý jako kytarista newjerseské heavymetalové skupiny Skid Row.
46 let – Henrik Johansson – byl kytarista black metalové kapely Apostasy. Byl ubodán 9.3.2006 jeho 19 letou přítelkyní do oblasti srdce.