Vladimír Mišík – nestárnoucí duše českého beatu!

Ač se to zdá neuvěřitelné, legenda naší rockové scény Vladimír Mišík nyní slaví 70. narozeniny.
Vladimír na naší hudební scéně působí již od 60. let minulého století a svojí tvorbou hodně ovlivnil velikou řadu umělců a to nejen z hudebního světa.
Již po vychození učiliště se dostal do kapely Komety, kde se setkal s Radimem Hladíkem, se kterým společně později odešel do skupiny Fontána, která byla později známější jako Matadors. Poté jeho hudební dráhu přerušila vojna, po níž po krátkých působeních v různých uskupeních v roce 1968 založil s Radimem Hladíkem The Special Blue Effect – později legendární Blue Effect. Tam působil do roku 1970 a s kapelou natočil album Meditace, jedno EP a dva singly.
Poté přišlo Flamengo, s nímž natočil jedno z nejlepších alb naší rockové historie Kuře v hodinkách,. Ovšem tahle výborná kapela se bohužel rozpadla ještě před vydáním tohoto alba.
Vladímír se pak na chvíli objevil ve skupině Energit Luboše Andšta a v roce 1974 založil svojí kapelu ETC... s níž vystupuje s dodnes.
Za dob vlády „Komančů“ se dostal do řady problémů a zákazů. V roce 1982 mu bylo zakázáno vystupoval a až o dva roky později směl a to hodně omezeně vystupovat jen akusticky.
Přesto jeho písničky se hrály téměř všude a asi těžko najít člověka, který by třeba neznal nesmrtelný hit Variace na renesanční téma o lásce, která je jako večernice, krásně to zhudebněnou báseň, jejímž autorem byl Václav Hrabě.
Po revoluci, kdy se se objevil i v politice a poté, co překonal zdravotní problémy se opět s ETC...vrátil na pódia.
Za zmíňku určitě stojí.že v roce 2013 odmítl převzít státní vyznamenání od Miloše Zemana jako i to, že astronomové v hvězdárny v Kleti po ně pojmenovali planetku ve sluneční soustavě, objevenou roku 1995, takže nejen na naší rockové scéně, ale i nad námi svítí a září Mišík.
Myslím, že výčet alb a nesmrtelných songů Vladimíra, zlatě zapsaných do historie našeho rocku není třeba přestavovat, je jich opravdu hodně a drtivá většina z vás je dobře zná.
V den jeho narozenin, tedy 8. března 2017 bude mít premiéru nový film Nechte zpívat Mišíka a to v Bio Oko v Praze.
Naše celá redakce Rockpalace se moc ráda připojuje k jistě veliké řadě gratulantů a chceme Vladimírovi moc popřát hlavně pevné zdraví a poděkovat za to, co pro naši rockovou hudbu udělal.
Jeden jeho song, a to 20 deka duše vypráví o tom, že si jde onu duši koupit. S klidným svědomím říkám, že to není třeba, jeho písničky totiž duši mají! A dokáží, co málo kdo. Totiž nás po těch našich dušičkách pohladit i zahřát u srdíček a to je strašně moc!

Takže Vladimírovi moc přejeme vše jen to dobré a nám všem, aby nás nadále jeho hudba přenášela do těch krásných světů, kde je nám moc dobře!
Pro Rockpalace Pepíno Sodomka.
Foto – archív Vladimíra Mišíka.