Trojboj kytaristů

  • Číst 6885 krát

Troj-Boj kytaristů musel zákonitě přijít až po basácích, protože v přístupu s dodáním otázek byl rozdíl, jako mezi nenápadně pilnou včelkou dělnicí a laxně se poflakujícím  beautiful motýlem (smích). Zatím co (později oslovení) basáci odpověděli dřív, než jsem stačil říct "borůvkový koláč", jeden kytarista chtěl do party Slashe a Satrianiho, druhý požadoval pány Danielse a Beama, třetí seznámit s pěknou kamarádkou, prostě kytaristé si jedou po svém a to je dobře. Z oslovených kolegů a kamarádů, jsem vybral první tři rychlé šípy, Pavla Jiráka (Adrasteia, Dolores, Defekt, Great, Alfi All Stars band a Promile), Václava Pazderu (Magnet, Sortiment, Hardox) a Igora Andrejšína (Frmoll, Planý poplach, Kutloch).

Idea Troj-Boje vznikla z absence argumentačních potyček s kolegy muzikanty ať už "odborných" z koncertních šaten či "zbytečných", které si již nikdo nepamatuje, neb byly vedené do ranních hodin v putykách. Tři kytaroví matadoři, nebo tři drtiči basových strun zodpoví společné otázky, neopisujeme, argumentace není přípustná, protože už první díl by nikdy nedohlédl konce a nechme si ji přátelé do oněch šaten a putyk. Rád bych ještě upozornil, že se nejedná o řízenou sondu dealera hudebních nástrojů ani jiný sociologický průzkum, natož výběr kandidátů na oddělení MUDr. Karla Nešpora.

První kytara je:
Venca - Modrá Jolana Alfa, měla 5 přepínačů a stejné měl i náš tehdejší vysavač značky Tesla Standard.
Igor  - Ruská "španělka" nebo "španělská" Ruska za 3 kila.
Pavel - Gibsonka“ Cremona Luby, měla kilometrový dohmat. Vyřešil jsem to dvěma kolíčky na prádlo, které jsem narval do mezery mezi hmatníkem a tělem kytary. Elektrická kytara (erární v tanečním orchestru) Jolana Iris. V té době dost dobrá kytara. Tehdy mi ale připadala taková hodná holka pro slušné chlapce. Vlastní elektrická kytara Jolana Alfa, na kterou jsem si vydělal tím, že jsem před školou chodil na brigádu trhat jahody. Kupoval jsem ji od kámoše “Smrťáka“ asi za 300kč .

Uvod do mozaiky 1

První aparát:
Venca - Asi 10W lampovej zesík Tesla a dělanou bednu s HiFi 4Watovejma reprákama.
Igor – Radioamatérský výrobek extrémní váhy, osazen tranzistory a trafem ze svářečky.
Pavel - Erární Vermona 100W a bedna Regent od východoněmeckých soudruhů. Ta mrška se dala přebudit a s trochou, no spíše s větší mírou fantazie to znělo skoro jako AC/DC .  Vlastní aparát byl ČSSR “lampáč“ Tesla Music 70. a k tomu jsem si udělal bednu s HI-FI reprákem Tesla ARN 8608. Takže s kytarovým zvukem to nemělo nic společného, ale kravál to dělalo. 

První písnička:
Venca - Pink Floyd, Shine On You Crazy Diamond.
Igor - Blues opuštěný postele.
Pavel - Seděla u vody, žrala jahody. Byla na tři akordy a měla milion zábavných slok .

První zkušenost se zkreslením:
Venca - To uměl už ten první zesilovač, byl tak rozhašenej, že kreslil jako hi-gain. To jsem netušil, že je to tak správně. Přesně to na čem pracuje většina kytaristů celý život. Tesla to ale takhle nemyslela, na ozvučení schůzí potřebovali čistý zvuk.
Igor – Iron Man.
Pavel - Jednou před zkouškou tanečňáku, někdo přivedl takovou socialisticky nevyhlížející máničku a ta si vzala tu hodnou Irisku, přehulila Vermonu a narvala tam pár riffů od áčka. V tu chvíli, jako když mě přepneš a já věděl, že bez heavymetalu nemohu žít. Ta mánička nebyl nikdo jiný, než legendární Litvínovský kytarista Jiří Jorge Sabbath Beca. Od té doby začala má nekonečná pouť hledání toho správného drsného kytarového zkreslení.

První krabička:
Venca – Ibanez PT-9.
Igor – Zelená.
Pavel - Můj nejoblíbenější Distortion DS1 od Bosse

První fanynka:
Venca – Jana, se kterou jsem se nebyl schopen oženit, tak mě opustila a emigrovala do západního Německa.
Igor – Holky z Rádia Most.
Pavel - První fanynka, byla asi moje maminka (trochu se to rýmuje). Ta mě musela hodně fandit, když jsem do nekonečna drtil Jasnou zprávu a nezabila mě. Pak jsem měl ještě věrného fanouška. Byl to nahluchlý dědeček mého souseda, který bydlel v patře pod námi. Zřejmě jsem mu svou hlasitou hrou dával naději, že když mě slyší až k nim dolu, tak že se mu vrací sluch. Vždy, když jsem ho potkal, tak říkal: „Pavlíku ty tak krásně hraješ a já Tě tak hezky slyším“. Tak moment! Teď si to po sobě čtu a napadlo mě, jestli to nebyl z jeho strany druh sarkasmu či ironie. Raději to nebudu rozebírat.

Uvod do mozajky 2 1

Kytara na pustý ostrov:
Venca - Gibson LP Supreme.
Igor – Ukulele.
Pavel -  Akustika s tím hezkým nápisem okolo otvoru Jack Daniels. Doufám, že je k tomu plná “bedna“ toho Jacka jako příslušenství.

Koncert s kapelou snů:
Venca Doufám, že mě teprve čeká, ale vybranou kapelu zatím nemám.
Igor - Pařba s původní sestavou Laura a její tygři z Neprakta klubu. 
Pavel - Ve všech grupách co jsem hrál, nebo hraji. Adrasteia, Dolores, Defekt, Great, Promile, Alfi All Stars band, jsem si ten koncert s kapelou snů prožil. 

Kytarový idol:
Venca Luk od Toto, umí snad vše, do čeho se kdy pustil.
Igor – Michal Pavlíček.
Pavel - Na tuto otázku mohu odpovědět jen jediné. „Byli dva“. Beru dobu, kdy jsem byl schopný přijít ze školy, zahodit tašku a několik hodin drtit kytaru do úplného vyčerpání. V té době jsem zbožňoval kytaristy od Iron Maiden .

Vlhký kytarový sen:
Venca - Mám splněno všech 12 kytarových snů. 
Igor Ladit kytaru Lence Dusilové.
Pavel - Obálka s letenkou do USA s poukázkou na 10 kytar do největších hudebnin v městě andělů Guitar center.

Vlhký aparátní sen:
Venca - American half stack. To jsou dvě 100W hlavy a 4 čtyřdvanáctkový boxy.
Igor - Nosit combo Lence Dusilové.
Pavel - Tak ten jsem kdysi prodal. Bylo to lampové kombo Crate Stealth G50 a bedna 4x12 Trace Elliot. V té době jsem hrál v Greatu heavy metal. Měl tak krásné zkreslení, že když jsem zjistil, že mi ho pedalboard ve smyčce mrví, tak jsem ho odpojil a hrála jen kytara, poťák, kabel, kombo a 4x12 Trace Elliot. Případně obálka s letenkou do USA s poukázkou na 10 aparátů do největších hudebnin v městě andělů Guitar center.

Ideální struny:
Venca D'Addario EXL 110-10-46.
Igor – Desítky.
Pavel -  D’Addario EXL110.    

Trsátko osudu:
Venca - Čtvercového  tvaru dle vlastního návrhu, nikomu jsem jejich výrobu nezadal, takže Dunlop 73-88.
Igor – šedivé.
Pavel - Dunlop 0,88, D-GriP 0,88.

Lampy ano/ne:
Venca Rozhodně ano.
Igor – Ano.
Pavel - Lampy ano i ne. V současnosti používám podle potřeby lampovou hlavu Hughes and Kettner TubeMeister 18 s boxem Hayden 1x12 V30, nebo Bose L1 Compact. Baví mě to střídat.

Uvod do mozajky 3

Bezpečná hladina alkoholu (nepoznají spoluhráči):
Venca - Dělám to co miluju, tak aby to nekazila mě ani mým spoluhráčům.
Igor – 3 panáky.
Pavel – 5 piv.

Nebezpečná hladina alkoholu (pozná i šatnářka):
Venca Když ti kolegové za tvými zády začnou ztlumovat a ty o tom ani nevíš.
Igor – 4 panáky a více.
Pavel - Nebezpečná hladina alkoholu je od šestého piva a více. Pak hrozí nebezpečí přepnutí do modu Jimi Hendrix. Je to ale jen můj pocit virtuosity. Ti střízlivější musí zcela jistě trpět.

Konec světa a ty můžeš zachránit jednu kytaru, krabičku a aparát, pro další generace:
Venca - Fender stratocaster, Ibanez Ts-808, Marshall Plexi.
Igor -  Gibson Les Paul, Tube screamer, Laney.
Pavel  Fender Stratocaster HSS, Tube Screamer TS808 , Marshall JCM 900+1960A Greenback.

Úkol zněl jasně, rozmlátil na pódiu kytaru. Která to bude?:
Venca - Rozhodně všechny existující Jolany Galaxis. 
Igor - Kytaru ne, ale všechny elektrický bubny na světě bych s chutí rozkopal.
Pavel - Rozmlátit kytaru bych asi nedokázal žádnou.

Krabička, která je zadarmo drahá:
Venca – Takhle oblíbenou ještě nemám.
Igor – iPhone.
Pavel - Leslie efekt od Tesly Vráble.

Největší trapas na pódiu:
Venca - Když jsem při zkoušce zvuku PA, začal na svého čerstvě zakoupeného stratocastera do plného hlavního sálu kulturního domu v Mostě o Dni horníků, hrát Smoke On The Water na plný pecky. Nevšiml jsem si však, že za mnou stojí čestnou stráž naštvanej milicionář v uniformě a se samopalem na prsou.
Igor -  Koncert v rámci volební kampaně jistého hnutí, to jsem se hodně styděl.
Pavel - Hráli jsme s Promilema na Open Air Stage a k podiu se přiblížily dvě fanynky pro autogram. Nejsem krkaveček pitomeček, tak jsem šel na kraj podia holkám dát podpis. Bohužel to stavěl nějaký fušer a opomenul zajistit podlážku. Ta se zhoupla a během vteřiny jsem zaplul pod podium. Jediná myšlenka v tu nedůstojnou chvíli byla, aby se nic nestalo kytaře. Držel jsem ji nad hlavou a nepustil.

Rada nad zlato začínajícímu kytaristovi :
Venca - Nesnaž se zahrát v prvních čtyřech taktech vše co ses naučil za celej život.
Igor - Nekousej si nehty, spousta holek ti bude zírat na prsty.
Pavel - Dělej to srdcem.

Pro Rockpalace Tomáš Pošvanc.