ECDYSIS BY NIGHT Tour 2022 Brno, Melodka, 12.04.2022

  • Číst 7356 krát

Dne 12.04.2022 se po zhruba dvouměsíčním odkladu uskutečnil v Brně v Melodce koncert metalových kapel Infected Rain, Dagoba, Once Awake a Up!Great v rámci celosvětového turné Ecdysis By Night Tour nazvaného podle posledních vydaných alb Ecdysis moldavské kapely Infected Rain a By Night francouzského bandu Dagoba.

Ecdysis By Night Tour 01

Úkol pro rozjezd večera dostal ostravský metalový band Up!Great s výbornou zpěvačkou a třemi muzikanty, kytaristou, baskytaristou a bubeníkem. Hudba této kapely mě sice moc nezaujala, ale zpěvačka Veronica se mi líbila svým vystupováním i zpěvem, když zpívala často silným čistým hlasem, který střídala s growlingem, přičemž měla zajímavou hlasovou výdrž. Na úvod měla toto kapela u publika úspěch.

Ecdysis By Night Tour 02
Po domácích metalistech zahrála první zahraniční kapela Once Awake, což jsou sympatičtí mladí Norové v sestavě dvě kytary, bicí a sólo zpěv. Baskytaristu zastoupil sampler a zvuk kapely byl zdařile obohacený klávesovými a částečně symfonickými samply. Tento mně doposud neznámý band byl pro mě příjemným překvapením a hodně se mi líbil zvuk elektrických kytar, když jeden z kytaristů hrál na Gibson Les Paul, druhý na Fender a znělo to opravdu dobře. Svým kytarovým zvukem se podobají mému oblíbenému Rootu, akorát s tím rozdílem, že v jejich hudbě nezní excelentní kytarová sóla, jaké hraje Jiří Mr.G Háb.
Zpěvák bandu Once Awake zpívá téměř výhradně growlingem, ale do jejich hudby to sedí. Tuto kapelu jsem si opravdu užil podobně, jako většina diváků.

Ecdysis By Night Tour 07


Jako třetí v pořadí zahrál populární francouzský metalový band Dagoba v klasické sestavě kytara, baskytara, bicí a sólo zpěv. Zcela zaplněný sál Melodky přivítal tuto kapelu s nadšením a bylo poznat, že české publikum tvorbu těchto Francouzů dobře zná. V jejich hudbě jsem ocenil dobré použití samplů a výborný výkon zpěváka i všech muzikantů.
Zpěvák Shawter sice většinou používal growling nebo screaming, ale do této hudby to patří. Pro mě osobně bylo vystoupení kapely Dagoba vrcholem celého večera.

Ecdysis By Night Tour 04
Na závěr vystoupil renomovaný moldavský band Infected Rain s výbornou zpěvačkou, kterou doprovázeli dva kytaristé, baskytarista a bubeník, přičemž k dobrému zvuku této kapely nemalou měrou přispívají symfonické samply. I když charismatická zpěvačka Elena Kataraga alias Lena Scissorhands je výborná, mě osobně ženský zpěv výhradně growlingem nebo screamingem příliš neuspokojuje, je mi totiž mnohem bližší hlasový projev zpěvačky Veroniky z Up!Great. V hudbě Infected Rain mi taky chybí kytarová sóla, když už kapela vystupuje se dvěma kytaristy, ale co by se muzikanti snažili, když za ně spoustu hudby obstará sampler.

Melodka praskala ve švech a publikum si oblíbené metalisty Infected Rain opravdu užívalo. Pro mě osobně byl jejich koncert příležitostí k prohlídce merchu vystupujících kapel a byly zde k zakoupení CD, vinylové LP i trička a další oblečení. Do mé sbírky CD tak přibyla alba Ecdysis, By Night i Inside the Storm od Once Awake, u kterých mě zamrzelo, že jsem si nekoupil taky jejich poslední CD Bridgeburner, ale naštěstí si ho mohu kdykoliv poslechnou na Spotify nebo YT Music, i když tam nejsou k dispozici texty skladeb, na rozdíl od bookletu vydaných alb, což mně jako málo angličtiny znalému chybí.

Koncert Ecdysis By Night Tour se 12.4.2022 v Melodce vydařil a užilo si ho publikum ve zcela zaplněném klubu, takže musely být v provozu oba zdejší barové pulty, které měly v nabídce vedle piva a mnoha dalších nápojů i mou oblíbenou irskou whisky.

Ecdysis By Night Tour 05

Pro Rockpalace Honza Kubín, 13.4.2022